Lazít az internetes szigoron Kína

Lazít az internetes szigoron Kína

2008. augusztus 1. 10:41, Péntek
Kína feloldotta több internetes honlap elérhetőségének tilalmát. A kínai elnök, Hu Csin-tao "objektív" tálalást vár a külföldi sajtótól a jövő héten kezdődő nyári olimpiai játékok idején.

Kína feloldotta több internetes honlap elérhetőségének tilalmát, de továbbra sem lehet elérni a világhálón sok címet az ötkarikás játékok médiaközpontjában. Újságírók azt tapasztalták, hogy hozzáférhetővé vált az Amnesty International emberjogi szervezet, valamint a Riporterek Határok Nélkül nemzetközi újságíró-szervezet honlapja, ugyanakkor továbbra sem lehet megtekinteni a BBC kínai nyelvű oldalának a disszidensekkel és a Tibet-pártiakkal foglalkozó oldalait. Giselle Davies, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szóvivője jó jelenek minősítette, hogy feloldották a kínai kormány által érzékenynek tekintett egyes honlapok tilalmát.

Hu Csin-tao kínai államfő maga is találkozott a Pekingben dolgozó külföldi újságírókkal. A szokatlan eseményen elismerte, "elkerül­hetet­lenek a nézetkülönbségek" a világ minden táján élő emberek között, arra kérte a média munkatársait: "ne politizálják" a játékokat, mert az szerinte ellentétes az olimpiai szellemmel. Hu Csin-tao megerősítette, hogy a kínai hatóságok biztosítják a külföldi újságírók számára a munkájukhoz szükséges struktúrákat és eszközöket, ugyanakkor elvárják tőlük, hogy alkalmazkodjanak a kínai törvényekhez és szabályokhoz. Reményét fejezte ki, hogy az olimpiai játékokról szóló tudósítások "objektívek lesznek".

Hu Csin-tao a sajtótalálkozón leszögezte: Kína azért ad otthont a játékoknak, hogy bebizonyítsa, nem jelent fenyegetést a világ többi része számára. "Hosszú időn át Kína természettől fogva védekező katonapolitikát folytatott. Soha nem fog hegemóniára törekedni. Kína fejlődése semmiképpen nem fogja sem sérteni, sem fenyegetni más országok érdekeit" - mondta a kínai elnök, aki szerint az ország az olimpia után folytatni kívánja az "átfogó politikai és gazdasági reformokat". Hu Csin-tao úgy vélekedett, hogy így lehet biztosítani az ország gyors gazdasági és társadalmi fejlődését, és meggyőződését fejezte ki, hogy a játékok "szellemi öröksége" tartósan jótékony hatást gyakorol Kínára.

Korábban heves tiltakozással fogadták a Kínában dolgozó külföldi tudósítók, hogy a pekingi olimpia szervezőbizottsága (BOCOG) a korábbi ígéretek ellenére mégsem biztosított szabad internethasználatot az újságírók számára. "Ez a kontroll ellentmond a BOCOG és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság korábbi ígéretének, miszerint a korábbi játékokhoz hasonlóan itt is szabadon dolgozhatunk. Több ezer sajtós érzékeli most azt a cenzúrát, amelyet a helybéli kollégáknak mindennap el kell viselniük" - hangsúlyozta a tudósítók szervezetének (FCCC) állásfoglalása. Az FCCC egyszersmind felszólította a szervezőket, hogy függesszék fel a korlátozásokat.

Az ötkarikás médiaközpontba telepített számítógépekről nem lehetett elérni többek között a nemzetközi emberjogi szervezetek, a száműzetésben élő tibetiek vagy a Falunkung (Falon Gong) meditációs mozgalom honlapjait, továbbá egyéb Kínát bíráló portálokat. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) a bejelentés után kénytelen volt elismerni, hogy a kínai hatóságok valójában soha nem ígérték azt, hogy az akkreditált külföldi sajtónak teljesen szabad internetes hozzáférést biztosítanak.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások