MIT - olcsó laptop régi számítógépekből

MIT - olcsó laptop régi számítógépekből

2008. augusztus 12. 19:57, Kedd
Tagadhatatlan, hogy az olcsó laptop kifejezés (Nicholas Negroponte gyermeke) számos gyártó és önálló fejlesztő fantáziáját megragadta. Az MIT hallgatói ősöreg számítógépek alkatrészeiből alkotnák meg saját hiperolcsó megoldásukat.

A Boston Herald beszámolója szerint a csapat - amely számos MIT hallgatóból állt össze - az MIT International Development Design Summit elnevezésű találkozó alatt ismertetné terveit és főbb elképzeléseit a készülékek kialakításával és terjesztésével kapcsolatban. Rendhagyó kezdeményezésről van itt szó, hiszen ezúttal nem új, hanem igencsak koros, idejétmúlt komponensekből építenék meg a mindössze 12-15 dollárt kóstáló laptopot, amely a fejlődő országok iskoláiban találhatna otthonra.

Az ötlet nem saját kútfőből ered, hanem Indiából, ahol jelenleg is több hasonló megoldás található a piacon. A csapat tagjai kiemelik a Victor-70 névre keresztelt megoldást, amely a Nintendo NES 1985-ben megjelent eredetijére épül. Ez a készülék 1,78 MHz-es, 8 bites processzort tartalmaz, a maximális felbontás pedig 256x240 pixel, legfeljebb 25 színben. Nagy különbség, hogy a komponensek nem a méretes házban, hanem a billentyűzet burkolata alatt kaptak helyet, így végeredményként egy klaviatúrát kapunk, amelyet közvetlenül ráköthetünk a televízióra.

Valami ilyesmin töri a fejét a hallgatókból álló csapat is, azzal az eltéréssel, hogy ők a tengerentúlon annak idején szintén igen népszerű Apple II számítógépre alapoznák a megoldást. Ez eredetileg 1977-ben jelent meg, elhódítva az első tömegméretekben gyártott mikroszámítógépnek járó címet. Az 1993-ig tartó gyártás alatt több különböző modell is megjelent, az utolsó években már 16 bites processzorral, illetve a ma már alapkövetelménynek számító, egér által vezérelhető grafikus kezelőfelülettel. Azt még nem tudni, hogy a csapat melyik változatra alapozná munkáját, ám azt nyilván nem várják el az elmaradott régiók iskolásaitól, hogy nagyméretű floppylemezeket cserélgessenek a meghajtóban.

Amennyiben a projekt sikeres lesz, úgy érdekes helyzet állhat elő - tekintettel arra, hogy az MIT dolgozta ki néhány évvel ezelőtt az olcsó laptop koncepcióját és az OLPC program azóta is küszködik az XO-laptopok elfogadtatásával. Utóbbi fejlesztésről, a Microsoft, az Intel és egyéb nagyvállalatok hátráltató szerepéről épp a napokban született egy hosszabb írás, amely ezen a linken olvasható.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások