Habozik új üzemet építeni az AMD

Habozik új üzemet építeni az AMD

2008. augusztus 31. 17:51, Vasárnap
A kisebbik processzorgyártó New York államban építené fel új fő üzemét, ez azonban a jelenlegi helyzetben nem tűnik bölcs döntésnek - a cég egyelőre kivár, a befektetés sorsa a további egyeztetéseken dől majd el.

A Saratoga megyében elhelyezkedő Luther Forest Technology Campus adna otthont az AMD Fab 4X elnevezésű üzemének (a pontos számról még nem született döntés). Ez a drezdai egységgel párhuzamosan végzi majd munkáját - már ha valaha elkészül, a vállalat vezetése ugyanis korántsem biztos abban, hogy mindenképpen keresztül kellene vinni a korábbi terveket. Ezek még 2004-ben születtek meg és bár 2006-ban komoly lehetőségként merült fel az új gyártósor felépítése, a mostani helyzet miatt egyelőre nem tűnik célszerűnek a nagy befektetés véghezvitele.



A megye éppen most fejezte be a 79 millió dollárba kerülő vízvezeték építését, amely a jövőben az üzemet szolgálná ki. Tovább 1,2 milliárd dollár értékben várnának állami garanciák a cégre, amennyiben annak vezetése az építkezés megkezdése mellett döntene, erről azonban Hector Ruiz, az igazgatótanács elnöke egyeztet a napokban a helyi illetékesekkel. A problémát az jelenti, hogy az AMD most egyáltalán nincs abban a helyzetben, hogy egy ilyen volumenű beruházást kezdeményezzen, az Intel erősödő fölénye és ellentámadásának folytatása miatt ugyanis egyedül a grafikus kártyák piacán könyvelhetnek el javuló eredményeket, az ATI Radeon HD 4000-es sorozat sikerei révén.

Az egyik lehetőség az arab kapcsolat megerősítése lenne, a 3 milliárd dolláros kiadáshoz ugyanis feltétlenül szükség lenne külső befektetők bevonására, az Abu Dhabi-ban székelő Mubadala Development pedig tavaly novemberben már 622 millióval kisegítette a céget. Ez viszont további problémákat vetne fel, az Intellel kötött licencmegállapodás miatt ugyanis az AMD-nek mindenképpen meg kellene tartania a többségi tulajdont - ami nyilván a külső segítség miatt nem lenne könnyű, és egy speciális feltételeket és kondíciókat tartalmazó egyezmény kidolgozását tenné szükségessé.

Egyelőre marad tehát a találgatás - az sem utolsó szempont, hogy a tervek kidolgozásakor még 30 százalékos piaci részesedéssel számoltak az x86-chipek piacán, ebből azonban most alig tudnak megtartani 20 százalékot.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások