Távmunkások megfigyelés alatt

Távmunkások megfigyelés alatt

2008. szeptember 22. 12:51, Hétfő
Több millióan dolgoznak távmunkában néhány dolláros órabérért, ám közülük sokakat megfigyeltetnek alkalmi munkáltatóik.

"Nézzük, mit csinált ma Kosztya" - mondja Chris Neumann, az SF Tech Works kaliforniai cég 35 éves munkatársa. Kisvártatva megjelenik egy lista, amely a távmunkás számítógépén végzett műveletek másodpercre pontos összesítését tartalmazza. Az oDesk nevű szolgáltatásnak köszönhetően felbukkannak az első képernyőképek is. Az SF Tech Works elsősorban ázsiai és a volt szovjet tagköztársaságokból származó szakembereket foglalkoztat. Egyikük Kosztya Nyikolajev. A 29 éves ukrán fiatalember olcsó és ambíciózus. Amennyiben Neumann tudni akarja, hogy mit csinálnak a cége távmunkásai, akkor csak csatlakozik az oDeskhez és így bármikor nyomon követheti mindegyikük tevékenységét.

Kosztya esetében kiderült például, hogy az aktivitásjelzője a zöld tartományban van és hogy az elmúlt tíz percben az egerét 106-szor mozdította meg és 46 alkalommal ütött le egy billentyűt. Használta a levelező- és a szövegszerkesztő programját, két chatablakot nyitott meg, majd kijelentkezett. Amennyiben Chris Neumann meg akar bizonyosodni arról, hogy valóban az ukrán munkatársa ült a gép előtt és nem egy ismerőse, akkor elég egy képernyőképet behívnia. Az oDesk ugyanis óránként hatszor pillanatképet készít a PC-hez vagy a laptophoz csatlakoztatott webkamera segítségével. Vagyis az oDesknek, az Envysionnak és az Arisenek köszönhetően Isten hozott mindenkit a teljesen ellenőrizhető távmunka világában .

Világszerte több ezer olyan szakember van, akik hajlandók akár ilyen körülmények között is dolgozni a legfeljebb 6 dolláros órabérért. Akadnak köztük tehetséges és elismert programozók, pályakezdők, dizájnerek, asszisztensek, titkárnők. A dinamikusan növekvő piac értékét a szakértők már most több milliárd dollárra becsülik. A megoldás előnye, hogy nem kell drága irodaépületeket felépíteni, működtetni, karbantartani és az alkalmazottak minden egérmozdulata, billentyűleütése, összes tevékenysége és az általuk felkeresett összes levél, illetve honlap ellenőrizhető. Csak az oDesk jelenleg 107 000 aktív távmunkást tart számon Egyiptomtól Pakisztánon át Finnországig.

"Senkit sem zavar a szoftverünk. A teljes rendszer az ellenőrzésen és a bizalmon alapul. Annyi az egész, hogy egy kis programot kell telepíteni, hogy a munkát adó személy megbizonyosodhasson arról, valóban elvégzem a rám bízott feladatot" - jelentette ki Gary Swart, az oDesk vezetője. "A teljes ellenőrzés jó biztosítási politika, de nem szabad vele visszaélni. Megbízom a munkatársaimban, de akiről kiderül, hogy visszaélt a rendszerrel, azt azonnal kirúgjuk" - hangsúlyozta Chris Neumann. Eddig azonban a 20-ból csupán 3 távmunkás nem tartotta be a határidőket vagy próbált trükközni, például másnak továbbadni a munkát.

Jelenleg az amerikai cégek 80 százaléka ellenőrzi dolgozói teljes elektronikus levelezését, telefonbeszélgetéseit és böngészését. Az Amerikai Menedzsment Szövetség (AMA) adatai szerint ez az adat tíz évvel ezelőtt még csak 33 százalék volt. "Amerikai keresetem van, viszont Szevasztopolban élek. Az, hogy megfigyelnek, nem zavar. Legalább így nincsenek hülye kérdések, hogy elvégeztem-e a feladataimat. Ez nagyobb őszinteséget biztosít és nekem pedig több motivációt ad" - szögezte le Kosztya Nyikolajev.

Az ukrán fiatalember az egy évvel ezelőtti kezdése óta 20-ról 35 dollárra tornázta fel az órabárét és még mindig hetente legalább egy megbízást kap az Egyesült Államokból. Aki olcsóbb alkalmazottat szeretne, az kereshet pakisztáni, indonéz vagy Fülöp-szigeteki munkaerőt. Ők ugyanezt munkát már 12-14 dolláros órabérért elvégzik. A legegyszerűbb irodai munkák ára pedig 1-2 dollár óránként. Ezekkel az árakkal egy svájci szakember például a maga 28 dolláros órabérével már nem tud versenyezni. Az oDesk szoftverében naprakészen nyomon követhetők az aktuális trendek, a távmunkás-kínálat szakterületenként és országonként lebontva.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások