Több tízezren a megfigyelési államok ellen

Több tízezren a megfigyelési államok ellen

2008. október 13. 22:09, Hétfő
Szombaton számos európai városban tüntettek az alapvető emberi jogokat féltők a megfigyelési államok, az üvegpolgár-státusz és az egyre inkább digitális börtönre hasonlító Európa ellen.

A nemzetközi akciónap mottója: "Szabadság a félelem helyett - állítsátok meg a megfigyelési őrületet!" volt és a résztvevők egyaránt demonstráltak az állami és a magánszektorban lépten-nyomon jelen lévő ellenőrzések ellen. Berlinben szombat délután több ezer ember gyűlt össze, hogy szót emeljen az adatvédelem mellett és az online házkutatások, valamint a távközlési adattárolás ellen. A rendezvényeket támogatták a Zöldek, az FDP, a der Linken, a szakszervezetek, a globalizáció-ellenes Attac Hálózat, orvosok, jogászok, újságírók, pszichológusok, ügyvédek és összesen 117 civil szervezet, egyesület.

Az esemény végén a Távközlési Adattárolás Munkacsoport (AK Vorrat) becslései szerint a Brandenburgi-kapunál 100 000 embert regisztráltak. A rendőrség ezzel szemben 15 000 fősre becsülte a tömeget. Az egyik plakáton az volt olvasható: "Mi a nép vagyunk és nem az ellenség!" A skandált szlogenek között elhangzott: "Aki ma még nevet rajta, azt holnap megfigyelik!", illetve "Itt vagyunk, hangosak vagyunk, mivel lopják az adatainkat!" Rena Tangens, az AK Vorrat munkatársa elmondta, hogy az emberek egyértelmű jelét adták annak, hogy ellenzik a megfigyelési államot.

[galeria,,5]
Klikk a képre a galériához!

Az AK Vorrat követelései között szerepelt a légiutasok regisztrálásnak eltörlése, az adatok más országoknak való átadásának beszüntetése, az online házkutatások betiltása, az internetes forgalom szűrésének, a megfigyelési technikák finanszírozásának és a biometrikus információk gyűjtésének leállítása, a videokamerás rendszerek leszerelése, az emberi és a szabadságjogok maradéktalanul való biztosítása, a véleményszabadságot biztosító fórumok védelme.

Az egyik vélemény szerint mindegy, hogy ki éppen mit csinál, kivel beszélget vagy telefonál, hova megy, kivel barátkozik, mi iránt érdeklődik vagy milyen csoportokhoz tartozik, a Big Brother (az állam) és a kistestvérei (gazdaság) mindig mindent pontosan tudnak. Mindez veszélyezteti a magánélethez fűződő jogot, az alapvető szabadságjogot, a sajtószabadságot, az orvosok és az ügyvédek munkáját. A berlinihez hasonló rendezvények voltak a világ 23 nagyvárosában, így Bécsben, Párizsban, Hágában, Stockholmban, Szkopjében, Prágában, Szófiában és Rómában is. A párizsi menetben 400-an, a hágaiban 3000-en vettek részt.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások