Globális arc-adatbázist akar az Interpol

Globális arc-adatbázist akar az Interpol

2008. október 22. 22:42, Szerda
Az Interpol a közeljövőben automatizálná az arcfelismerő megoldásokat, valamint a repterekre beérkező utasok iratainak ellenőrzését, mégpedig egy globális, minden adatot rögzítő adatbázis segítségével.

A szervezet adatbázisainak kezeléséért felelős igazgató, Mark Branchflower a Guardiannak elmondta, hogy jelenleg túlságosan sokan utazhatnak országok között anélkül, hogy bárki ellenőrizné legfontosabb irataik valódiságát. Ezek az utasok ugyanis olyan útleveleket használnak, amelyek nem kompatibilisek a már kialakított elektronikus rendszerekkel, így a papírok, valamint a bennük lévő fényképek csak abban az esetben mennek át tüzetesebb ellenőrzésen, ha valamelyik alkalmazottnak gyanússá válik az illető. Többek között ezen is változtatnának az automatizált rendszerrel.

A szervezet egy olyan globális platform kialakítását javasolja, amelyet minden tagország könnyen igénybe vehet és abba gyorsan tudnak majd feltölteni adatokat - csakúgy, mint a több biometrikus azonosító esetben.

Ezúttal az arcképfelismerő technológiákat automatizálnák, mégpedig speciális kapuk, valamint az ezekhez kapcsolódó kiterjedt számítógépes rendszer révén, amely azonnal riasztana, amennyiben körözött személyeket észlel. A Biometrics 2008 konferencián elhangzott beszédében Branchflower elmondta, hogy ezzel kiiktatnák a manuális ellenőrzéséket, vagyis a reptéri biztonsági személyzetnek a jövőben nem kellene összehasonlítania az iratokban szereplő képet az illető arcával.

A rendszer nagy előnye az ötlet támogatói szerint a gyors keresések lehetősége, mivel így könnyen rá lehetne akadni az Interpol által körözött személyekre. Példaként említik a pedofil kanadai tanárt, akit tavaly ősszel, Thaiföldre érkezésekor azonnal el lehetett volna csípni. Napjainkban ez kissé körülményes, hiszen bár a biztonsági személyzet a számukra elérhetővé tett listák és fotók alapján olykor ki tudja emelni a kívánt utasokat, ennek hatásfoka nyilván nem elég jó. Az arcfelismerő rendszer ráadásul a meglévő ujjlenyomat, fotó-, valamint DNS-adatbázisok mellett üzemelne, így még tovább fokozhatnák az ellenőrzéseket.

Ez persze nem mindenkinek tetszik, az NO2ID  szervezet szóvivője például kiemelte, hogy ezzel egy kissé túllőttek a célon, a lépéssel pedig több kárt okozhatnak, mint amennyi előnyre számítanak.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások