Keresés korlátok nélkül

Keresés korlátok nélkül

2008. november 14. 16:10, Péntek
Azt, hogy miként viszonyulunk a webhez és az online tartalmakhoz, nagyban meghatározzák a keresők, elsősorban a Google. Bernhard Rieder kutató úgy vélte, nem jó, ha csak egyetlen keresőre támaszkodunk, sokkal szélesebb körű informálódásra lenne szükség.

A 32 éves adjunktus a párizsi Saint Denis Egyetemen tanít és munkája során elsősorban a kognitív és a szociális feladatok weben való megvalósításával foglalkozik. Rieder részt vett a múlt héten rendezett Deep Search konferencián, amelyen a világ minden tájáról meghívott szakértők arra a kérdésre keresték a választ, hogy mekkora hatalmuk is van a keresőknek.

"A fő kérdés nem az, hogy a Google visszaél-e a piaci pozíciójával, hanem az, hogy mennyire demokratikus, ha ilyen sokan egyetlen keresőt használnak? Sokkal több keresőre és több módszerre lenne szükség. Ezért jó, hogy létezik az Exalead, amely francia válasz a Google-re. Érdekes módon, hogy ha ezt használjuk, akkor teljesen más eredményeket kapunk" - közölte Bernhard Rieder. Mindez azt mutatja a szakember szerint, hogy egynél több eredményes és hatékony információkutatási módszer és eljárás létezik. Aki csak arra az egyre támaszkodik, az azt kockáztatja, hogy csőlátású lesz.

A Google alternatívája lehet az Exaleaden kívül még a Clusty és a Shmoogle. A legnagyobb probléma azonban, hogy a Google rendkívül nagy előnyt szerzett velük szemben. Jelenleg egyetlen más cég sem képes olyan erőforrásokat biztosítani, annyi szervert üzemeltetni, mint az amerikai konszern. A hosszabb keresési idő pedig eleve esélytelenné teszi a konkurenseket a céggel szemben.

"A legradikálisabb megoldás a mostani helyzetre az lenne, hogy ha az amerikai állam beavatkozna és egyszerűen feldarabolná a Google-t. Erre már volt példa a 20. században, elég csak az AT&T-re gondolni. Azonban napjainkban meglehetősen valószínűtlen ennek bekövetkezte. Vannak más lehetőségek is. Az egyik alternatíva, hogy ha az államok támogatnák a helyi keresők fejlesztését. Egy másik megoldás, hogy ha nyílt forráskódú kereső alprogramokat fejlesztenének ki a programozók, amelyek lehetővé tennék, hogy ha valaki például a Riporterek Határok Nélkül oldalára ér, ott a saját és ne a Google szempontjai alapján kereshessen.

A legfontosabb azonban, hogy a felhasználók és a politikusok megértsék: nem jó, hogy ha ennyi hatalom összpontosul egyetlen kézben és ha egyetlen vállalat dönti el, mely információ és milyen módon juthat el az emberekhez" - szögezte le a kutató. Érdekesség, hogy az Exalead elsősorban asszociációs kulcsokkal és rokon fogalmakkal dolgozik, így az emberek sokkal pontosabb találatokat kaphatnak, mint a hagyományos keresők használatakor.

A francia kereső adatbázisa tavaly már nyolcmilliárd weboldalt tartalmazott, ami körülbelül az MSN Live teljes indexének és a Google indexe hatvan százalékának felelt meg.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások