Testcsere virtuális valósággal

Testcsere virtuális valósággal

2008. december 3. 12:10, Szerda
A svédországi Karolinska Orvosi Egyetem kognitív idegtudománnyal foglalkozó kutatóinak a virtuális valóság alkalmazásával sikerült elérni, hogy a kísérleteikben résztvevő alanyok más emberek testét a sajátjukként észleljék.

Az első kísérletben egy kirakati próbababa fejére erősítettek két CCTV kamerát, ami két, az alanyok szemei elé helyezett kis képernyőhöz kapcsolódott, vagyis azt látták amit a próbababa "lát". Amikor a bábu kameraszemeit és az alany fejét lefelé irányították, az alany a bábu testét látta ott, ahol valójában a sajátját látta volna.

A testcsere illúzióját azzal érték el a tudósok, hogy egy-egy pálcával egy időben megérintették a két fél hasát. Az alany látta, ahogy a pálca eléri a bábu hasát, miközben érezte - látni azonban nem látta - a pálca érintését a saját hasán. Mindössze két perc elteltével az alanyban erőteljes érzet alakult ki, amivel a bábu testét a sajátjaként értékelte.

"Ez bizonyítja, milyen egyszerű az agy fizikai énünkről alkotott felfogásának megváltoztatása" - mondta Henrik Ehrsson, a projekt vezetője, aki hasonló módszerrel egy tavalyi kísérletsorozatában a testen kívüli élményt is reprodukálta. "Érzékelésünk manipulálásával nem csak a testen kívül, de más testekben is megtréfálhatjuk az ént."

Egy másik kísérletben a kamerát egy másik személy fejére erősítették. Amikor ez a személy és az alany egymás felé fordult, hogy kezet fogjanak, az alany a kamerát viselő testét érzékelte sajátjaként. "Az alany bár saját magát látja kívülről kezet rázni, mégis egy másik személyként érzékeli" - magyarázta Valeria Petkova, aki Ehrssonnal közösen végezte a kísérletet. "A kézfogásból eredő érzékszervi benyomást az alany a sajátja helyett az új testből érkezőként fogja fel."

Az illúzió erejét bizonyítják az alanyok által tanúsított stressz reakciók, amikor egy kést tartottak a kamera viselő karjához. Az illúzió úgy is működött, hogy a két személy kinézete nagyban eltért egymástól, vagy éppen nem is voltak egy neműek, ha viszont a fenyegetett félnek már nem volt emberi alakja, akkor már nem jelentkezett a hatás.

A kísérletek célja, hogy megismerjék hogyan épít fel egy belső képet a testről az agy. A kutatás gyakorlati alkalmazásai még nem egyértelműek, a kutatók szerint a virtuális valóság terén vagy a robottechnikában vehetik hasznát, míg Kynan Eng, egy svájci idegtudós szerint a pszichológiai testképzavarokkal, mint például az anorexiával és a agyi vérkeringési zavarok utáni rehabilitációval kapcsolatos kezelésekben alkalmazhatják.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások