Távoktatásban képeztek kismamákból vállalkozókat

Távoktatásban képeztek kismamákból vállalkozókat

2008. december 9. 08:01, Kedd
Összesen 66 résztvevő teljesítette sikeresen a Vanda (Vállalkozó nők, dolgozó anyák) elnevezésű programot.

A májusban indult, vállalkozási ismereteket közvetítő ingyenes képzést az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány támogatásával a Tempus Közalapítvány szervezte. Az egyéni időbeosztáshoz jobban igazodó távoktatásos képzésre azok az anyasági ellátásban részesülő, gyermekgondozást végző, legalább érettségivel rendelkező nők és férfiak jelentkezhettek, akiknek a munkapiacra való visszatéréshez, tudásuk frissítéséhez képzésre van szükségük, családi kötelezettségeik azonban nem teszik lehetővé, hogy klasszikus alkalmazásba térjenek vissza, és már van vállalkozásuk vagy életképes vállalkozói ötletük.

A 7 hónapon át tartó Vanda program a "kismama-generáció" elhelyezkedési gondjaira próbálta meg felhívni a figyelmet. Idén áprilisban - többszörös túljelentkezés mellett - 82 olyan vállalkozó szellemű kismamával indult el a program, akiknek 10 százaléka már akkor rendelkezett saját vállalkozási tapasztalattal. A távoktatásban átadott vállalkozási és pályázatkészítés-projektmenedzsment ismereteket 52 órányi mentálhigiénés szolgáltatás (például női szerepek, női archetípusok feltérképezése, stílustanácsadás, családi és munkahelyi szerepek összeegyeztetése), és 30 órányi személyes konzultáció is kiegészítette: a "tananyag" ezzel a közelgő életformaváltás nehézségeinek kiküszöbölésére is felkészítette a kismamákat. A programot novemberben egy üzleti terv zárta, a kismamák konkrét vállalkozási ötlete alapján. A leggyakoribb üzleti elképzelések a lakberendezés, az oktatás és az ékszerkészítés területéről kerültek ki, de akad olyan kismama is, aki a borászatban kíván sikeres vállalkozóvá válni.

Bár a konkrét oktatás a zárókonferenciával lezárult, a képzőhely továbbra sem "engedi el" a vandás mamák kezét: a már meglévő fórumon túl kapcsolati háló kiépítését, üzletasszonyklub indítását tervezik.

A program 12 hónapja alatt a résztvevők a cd-n kapott tananyag segítségével, feladatok otthoni feldolgozása mellett, a gyermekfelügyelettel kombinált személyes konzultációkon sajátíthatták el a vállalkozásindítási, -működtetési, projekttervezési, pályázatkészítési ismereteket. A tanulók telefonos és e-mailes tanácsadást is igénybe vehettek. Kevés az önbizalmuk, tartanak a hitelfelvételtől és legtöbbször kényszerből vállalkoznak a nők - derül ki a Seed Vállalkozásfejlesztési Alapítvány felméréséből. A vállalkozó nők 80 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a munkaerőpiacon tapasztalt rossz kilátások, az elhelyezkedési lehetőségek hiánya vagy a sovány családi kassza "hizlalása" céljából adta a fejét vállalkozásindításra vagy tervezi azt a jövőben.

A nők főként a kis tőkebefektetést igénylő szellemi tevékenységeket és szolgáltatásokat kínáló egyéni vállalkozásokat működtetnének szívesen. A vállalkozó kedvű nőket a támogató családi háttér hiánya és a társadalmi előítéletek aggasztják a legjobban. Magyarországon a három- vagy több gyermekes nők mindössze 12 százaléka rendelkezik munkahellyel. Ráadásul a dolgozó nők a férfiakhoz képest még mindig legalább 15 százalékkal alacsonyabb fizetést kapnak.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások