Segíthetik a kultúrák közötti párbeszédet a rádiók

Segíthetik a kultúrák közötti párbeszédet a rádiók

2008. december 15. 22:39, Hétfő
Az online média egyre nagyobb és meghatározóbb szerepet tölt be az emberek mindennapi életében és a piac hagyományos szereplőinek mindig új dolgokkal kell előrukkolniuk, hogy ne veszítsék el nézőiket, hallgatóikat, olvasóikat.

Az internet napjainkra megkerülhetetlen média lett és a hagyományos sajtóorgánumok a helyüket keresik a 21. században. A szakemberek részéről egyre gyakrabban merül fel a kérdés, hogy milyen jövője lehet a televíziónak, az újságnak és a rádiónak. Ez a kérdés volt az egyik fő témája a Salzburgban megrendezett Civilmedia 08 Konferenciának.

Az idei évet az Európai Unió az Interkulturális Dialógus Évének nyilvánította. A Civilmedia 08 rendezvényt ennek apropójából szervezték és 20 országból összesen 120 résztvevőt hívtak meg. Köztük volt Shabana Kausar, a bristoli Salaam Shalom Radio műsorvezetője. Az online műsorszolgáltató a muszlimok és a zsidók közötti párbeszédet szeretné elősegíteni. A Salaam és a Shalom arab, illetve héber nyelvben egyaránt a békét jelentik. Kausar muszlim, míg a kolléganője zsidó. Az internetes rádió többi munkatársa szintén a két vallási közösség tagja. Mindannyian fizetés nélkül, meggyőződésből végzik a munkájukat. A céljuk a félelem és az előítéletek megszüntetése a két csoport között.

A projekt nem egyedi. Ausztriában a Szabad Rádiók indították el a Rádiópárbeszéd - A sokszínűség hangjai nevű kezdeményezést, amelynek célja, hogy a legkülönbözőbb szociális, etnikai vagy más hátterű csoportok tagjai kapjanak lehetőséget a párbeszédre. Az első évben 50 több nyelven is elérhető műsor készült, melyek elérhetők és letölthetők a honlapokról podcastokként. A program jövőre teljesedhet ki, amikor a jelenlegi hat rádióhoz további hét csatlakozik, amelyek mindegyike egymást váltva készíti majd el a heti műsort.

Európában rendkívül népszerűek a civil műsorszolgáltatók. Nagy-Britanniában jelenleg már 200 közösségi rádió kapott műsorszolgáltatói licencet, Ausztriában pedig 13. Sajnos Lengyelországban, Ukrajnában, Oroszországban és Törökországban nem ennyire jó a helyzet. Sok csoport ott csak a világhálón mondhatja el a véleményét és még ott is tartaniuk kell a cenzúrától. A konferencián különböző szervezetek és szakemberek voltak jelen: feminista aktivisták, egyetemi professzorok, online televíziók és rádiók, valamint kalózadók képviselői. Svéd, amerikai, cseh riportereken, bloggereken kívül megjelentek például kongóiak is, így a párbeszéd valóban multikulturális volt.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások