Hazugságok hálója - a terror jótékony hatása

Hazugságok hálója - a terror jótékony hatása

2008. december 27. 16:39, Szombat
Azt hittük, hogy tudtuk, miképpen zajlik a mindent behálózó terrorizmus elleni harc, de itt az ideje, hogy nagyot koppanjunk, és csak nézzünk ki a fejünkből.

Legutóbbi aktuális filmjénél már értekeztünk arról, hogy milyen jó manapság Ridley Scottnak lenni, hiszen a veterán rendező szinte lubickol a műfajokban. S bár olykor randán belenyúl egy-egy bukásba, de nem lehet nem észrevenni, hogy így 70 fölött is egyre jobb és megbízhatóbb lesz (annak fényében is, hogy régen milyen alapfilmeket készített). A Gladiátor előtti 3 éves filmes szünet úgy tűnik, hogy jót tett a rendezőnek, hiszen azóta afféle kommersz Woody Allenként kvázi évente tesz le egy filmet az asztalra, az egyik évben egy rablós-átverőset, majd egy látványos kalandot, hogy azok után egy romantikus mozi, egy gengszterfilm és egy politikai thriller következzen. Naná, hogy következő filmje a 2010-re csúszott Robin Hood-sztori, a Nottingham lesz.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

És az említett filmben természetesen az a Russell Crowe lesz az íjász, akinek utóbbi négy filmje közül hármat Scott rendezett, így csak az okozott meglepetést a filmkedvelőknek, amikor bejelentették, hogy mellette Leonardo DiCaprio lesz a főszereplő David Ignatius politikai regényének moziverziójában. Úgy tűnik, manapság, ha már lemondtak Tom Clancyről és az ő akcióthrillereiről (mondjuk tervezik az új Jack Ryan-filmet, szó se róla), akkor a keményvonalas olvasmányadaptációk felé próbálják terelni a nézőket - más kérdés, hogy kevés sikerrel.

Mert hiába a neves rendező, a két szupersztár és a némi akcióval dúsított előzetes, a néző átlátott a szitán, hogy most egy túl komoly, túl szövevényes, nem túl fiatalos és kevésbé kommersz sztorit akarnak rásózni és a kisebb ellenállás felé mozdulva inkább megnézte a fele olyan hosszú Madagaszkár 2-t. Tehát egy pillanatig sem lepődünk meg azon, hogy a Hazugságok hálója így elhasalt (Amerikában épp úgy, mint nálunk), a felnőtt közönség úgy tűnik, hogy már az Oscar-esélyes filmekre spórolt, s a szőrmentén hasonló témájú Sziriánával ellentétben a Scott-filmet nem tartották díjátadós alapanyagnak.

A film történetének főhőse Roger Ferris CIA-s ügynök (vagy még inkább katona), aki titokban a Közel-Keleten működik, s próbál a maga eszközeivel, s a Nagy Testvér figyelő tekintete mellett küzdeni az egyre globalizálódó terrorizmus ellen. Szaúd-Arábia és Irak után Jordániába veti küldetése, ahol is megpróbál az egyik vezető terroristavezér elkapásához segítséget szerezni, hogy aztán olyan trükkel csípje nyakon a gazfickónak tartott illetőt, amiről még nem nagyon hallott a világ - kérdés, hogy ki lehet-e keveredni abból a bizonyos hálóból, melyet az egymásra épülő, olykor egymást kioltó hazugságok teremtenek.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

Miközben DiCaprio kissé kivagyian, de hozza magát, szokás szerint jó, csuklóból teljesíti a feladatát (volt már Leo barátunk rossz egy filmjében?), addig Russell Crowe, akárcsak az Amerikai gengszterben, itt is hengerel. Utóbbiban és a Hazugságok hálójában is olyan karaktert kapott, aki rettentően visszafogott, s éppen ezt a visszafogottságot talán a legnehezebb megjeleníteni, de Crowe olyan magabiztossággal teszi, hogy meglengetjük előtte süvegünket. Ed Hoffman karaktere, afféle kiskirályként folyton a telefonon lógva egész egyszerűen elképesztő, emberek hadának sorsáról dönt vásárlás vagy kislánya focimeccsének nézése közben.

S, ha már színészek, meg kell említenünk a remek Mark Strongot (Hani) és Golshifteh Farahanit is Aisha szerepében, aki talán a legkellemesebb meglepetés, a filmből mégis leginkább a fojtogató terrorizmus rejtett veszélyforrásaira fogunk emlékezni, melyeket (többek között) egy baromi látványos és CGI-mentes robbantással mutatnak be a filmben. A hátborzongató érzést csak tetézi Crowe karakterének film eleji monológja arról, hogy a terroristák kőkori technikákkal, finesszel simán meg tudják állítani az amerikai csúcstechnológiát, s mindez hasson bármennyire is hihetetlennek, a Hazugságok hálójában bőven látunk efféle megoldásokra példát.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

A Hazugságok hálója nehéz film, de ha az ember átadja magát, akkor igazán élvezetes lesz, még akkor is, ha nagyon érezni rajta, hogy hol kellett kicsit kurtítani a könyvön, néhány aspektusa eléggé elnagyolt. Ráadásul sok újat sem hoz, hiszen, ha lefejtjük a történetről a szövetet, akkor a puszta vázat vizsgálva rengeteg ismerős, már-már panelnek ható elembe ütközünk, de mindettől még egy profi módon elkészített, jó filmről van szó (mely azért nem kerül fel az idei 10 legjobb közé, de a annak közelében csápol), csak sajnos mindebből a közönség jó része mit sem fog észlelni, mert valahogy a műfaj, a közönségbarátság látszatát sem keltve nagyon taszítja a mozik fő célközönségét, a tiniket.

Azon pedig ismét csak nem szabad meglepődni, hogy egy amerikai film szól be Amerikának, egy amerikai film mutatja meg, hogy Amerika még saját maga ellen is fordulna a szent cél elérése érdekében (az ilyet a bohó összeesküvés-elmélet pártiak szeretni fogják), egy amerikai film fogalmaz meg értelmes kritikát a rendszer ellen. Cikkünk tárgya épp ezért rettentő intenzív film, egy számunkra hihetetlen világot mutat be, ahol az információ minden hatalom kulcsa, s ahol senki nem bízhat meg senkiben, olykor még sajátmagában sem - kérdés, hogy a sugallt kép mennyire áll közel a valósághoz?

Magyar nyelvű filmelőzetes letöltése

Klikk
ide!
Klikk a képre a nagyobb változathoz
Hazugságok hálója (Body of Lies)


rendező: Ridley Scott
író: David Ignatius
forgatókönyvíró: William Monahan
zeneszerző: Marc Streitenfeld
operatőr: Alexander Witt
producer: Donald De Line, Ridley Scott

szereplők:
Leonardo DiCaprio (Roger Ferris)
Russell Crowe (Ed Hoffman)
Mark Strong (Hani)
Oscar Isaac (Bassam)
Golshifteh Farahani (Aisha)


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások