Megelőzte a napilapokat az internet

Megelőzte a napilapokat az internet

2008. december 29. 12:06, Hétfő
A tengerentúlon a napilapok már a világháló mögé szorultak a belföldi és nemzetközi hírek tekintetében, a fiatalok körében pedig immár a televízió sem tud előnyre szert tenni, mint elsődleges forrás.

Az Egyesült Államokban a Pew Research Center for the People & the Press készített friss felmérést a jelenlegi állapotokról, arra a kérdésre koncentrálva, hogy a megkérdezettek mely formátumot tartják az elsődleges hírforrásnak, már ami a hazai és nemzetközi vezető beszámolókat illeti. A válaszok alapján arra jutottak, hogy a világháló gyorsan tör előre, ami nyilván az idei elnökválasztási kampánynak is köszönhető.

A legszembetűnőbb változásnak az internet helyezése bizonyult, a mintegy 1500 felnőtt megkérdezésén alapuló felmérés szerint ugyanis az idei év végén immár 40 százalék tartja elsődleges hírforrásnak a világhálót. Tavaly szeptemberben ez még 24 százalék volt, igaz ezt már 2004-ben elérték, ám ezt követően kisebb visszaesést tapasztaltak. Nem fér viszont kétség a nyomtatott sajtó visszaszorulásához, ez ugyanis 2003 óta folyamatos - tavaly 37, idén pedig 34 százalék támaszkodik a napilapokra a híreket illetően. A televízió a teljes népesség körében még vezet, ez 70 százaléknál szerepel kiemelt forrásként (az eredményeket összeadva 100 százaléknál nagyobb számot kapunk, ez azonban azzal magyarázható, hogy a válaszadók egyszerre több formátumot is megjelölhettek).

Ami a 30 év alattiakat illeti, itt már jóval szembetűnőbb az internet előrenyomulása, ez ugyanis 59 százalékkal holtversenyben végzett a televízióval - utóbbi számára ez gyors visszaesés, mivel egy évvel korábban még 68 százalékon állt a fiatalabb korosztálynál. A napilapok jelentősége érdekes módon itt nőtt, ez azonban többnyire a hibahatáron belül mozog. A teljes populáció csaknem egynegyede (23 százalék) követi a friss híreket a CNN adásán, a másik nagynak pedig a konzervatív Fox News számít, 17 százalékos eredménnyel. Számukra az erőviszonyok változása komoly gondokat jelenthet majd a jövőben, ahogy arra Jeff Zucker is rámutatott az NBC részéről, amikor kifejtette, hogy a gyors internetes növekedés nem feltétlenül hoz létre egy olyan üzletágat, amely igencsak jövedelmező lenne a hagyományos médiaóriásoknak.

Ami az idei év legfontosabb híreit illeti, a tengerentúlon a gazdaság állapotáról szóló beszámolókat követték a legtöbben. A benzin emelkedő ára a második, a pénzintézeteknek nyújtott kormányzati segítség pedig a harmadik helyen szerepel - az elnökválasztás csak a negyedik legérdekesebb fejlemény volt az amerikaiak számára.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások