Bűnösnek vallhatja magát a NASA-hacker

Bűnösnek vallhatja magát a NASA-hacker

2009. január 14. 10:32, Szerda
A kiadatását elkerülni vágyó brit hacker bűnösnek vallaná magát, amennyiben hazájában kerülne sor a tárgyalásra, és ott kellene letöltenie a kiszabott büntetést. Egyre több képviselő szeretné szintén az országban tartani őt.

A Gary McKinnon ügyével kapcsolatos fejleményeket immár jónéhány hónapja követjük szoros figyelemmel, hiszen még mindig nem dőlt el, hogy a brit hacker hazájában, avagy az Egyesült Államokban lesz-e kénytelen felelni tetteiért, illetve hogy melyik országban kell majd leülnie a büntetést. Az USA esetén egyértelműen kényelmetlenebb körülmények között kerülne sor erre, arról nem is beszélve, hogy akár 70 évet is kaphat a NASA és a hadsereg számítógépeinek feltöréséért.

A hackert képviselő ügyvédnő még december közepén újabb levelet küldött el az illetékes testületnek, amelyben leszögezi, hogy McKinnon bűnösnek vallaná magát, amennyiben ígéretet kapna arra, hogy brit bíróság dönt majd az ügyben, illetve, hogy a büntetés teljes időtartama alatt hazájában maradhat. Ez tulajdonképpen az utolsó utáni szalmaszálnak is felfogható, hiszen a hacker eddig sikertelenül próbált garanciát szerezni erre. Az amerikai fél pedig továbbra is tárt karokkal várja a kiadatást, hogy példát statuáljanak a férfin, akit időközben Asperger-szindrómával, vagyis az autizmus egy enyhe formájával diagnosztizáltak.

A brit illetékesek időközben, a sajtó megkeresésére válaszolva, elismerték, hogy megkapták a levelet, annak tartalmát pedig megfontolás tárgyává tették. Amennyiben elfogadják az ajánlatot, McKinnon a brit Computer Misuse Act (CMA) törvény alapján lenne kénytelen felelni tetteiért, ez pedig jóval enyhébb büntetést helyez kilátásba, mint az amerikai változat, amely a katonai számítógépes rendszerek esetében nem bánik kesztyűs kézzel az elkövetőkkel. Arról nem esett szó, hogy mikor születhet döntés az ügyben.

A korábban "Solo" néven tevékenykedő hacker esetében szintén fontos hír, hogy eddig 80 parlamenti képviselő írta alá az indítványt, amely szerint a brit kormánynak azonnal kérnie kellene a férfi visszatoloncolását az országba, amennyiben az amerikai bíróság kiszabja a büntetést. Ez azt jelentené, hogy az állítása szerint földönkívüli életre és antigravitációs projektekre utaló információkra bukkanó hacker az esetleges kiadatást követően csak az ítélet megszületéséig maradna az Egyesült Államokban.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások