Új algoritmus a stabilabb WLAN-hozzáférésekért

Új algoritmus a stabilabb WLAN-hozzáférésekért

2009. január 27. 11:38, Kedd
A vezeték nélküli technológia egyre nagyobb népszerűségnek örvend világszerte, azonban a felhasználók számának növekedése miatt előfordulnak technikai fennakadások.

A szakemberek a leggyakoribb problémák között említik, hogy mivel egyre többen csatlakoznak a WLAN-hálózatokhoz, így az információcsomagok nem mindig jutnak el zökkenőmentesen a számítógépekhez. Ennek oka, hogy a közelben lévő jelek zavarhatják az adatátvitelt. Az erlangen-nürnbergi Friedrich Alexander Egyetem Mobil kommunikációs Tanszékének kutatói Prof. Dr. Wolfgang Koch vezetésével egy olyan eljárást fejlesztettek ki, amely jelentősen javít a vezeték nélkül továbbított jelek minőségén és ennek köszönhetően az adatok jobban ellenállnak a zavaroknak.

A megoldás lényege, hogy egy WLAN-rendszer routerei és vevőegységei egyszerre több antennát használnak az adatátvitelhez és ezt a rendszert ötvözték a Multiple-Input-Multiple-Output (MIMO) technikával. Utóbbi lehetővé teszi, hogy az információk továbbítása stabilabb legyen és hogy az adott jelek mindig az aktuális adatátviteli csatornákba kerüljenek, illetve azokhoz alkalmazkodjanak. Mindez azt jelenti, hogy így jelentősen csökkenteni lehet a például a nem teljes mértékben betöltött honlapok miatt bekövetkező adatveszteségek számát.
"A magas adatstabilitást egy viszonylag kis befektetéssel létrehozott új algoritmus segítségével értük el. Az eljárással nem csak a zavarvédettség növelhető, hanem a hatótávolság is. Ráadásul a jelek így több falon át is probléma nélkül továbbíthatók" - közölte Dr. Wolfgang Gerstacker, a tanszék kutatója.

A siker kulcsa az adók és a vevőegységek között továbbítandó információk jelentős mértékű tömörítése volt. A tervek szerint az új algoritmus egy egyszerű szoftverfrissítésként elérhető lesz a meglévő MIMO hardvereszközök számára, így gyakorlatilag komolyabb változtatások vagy beszerzések nélkül stabilabbá tehetők a WLAN-hálózatok. A megoldás egyetlen hátrányát az jelenti, hogy a MIMO-rendszerek, bár akár többszörösen is gyorsabbak lehetnek a mostani eszközöknél, jelenleg még nagyon ritkák. Azonban ez a helyzet a szakember szerint hamarosan megváltozik.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások