Csúszik az amerikai digitális átállás

Csúszik az amerikai digitális átállás

2009. február 2. 21:37, Hétfő
Az új adminisztráció is támogatja a digitális televíziózásra való átállás határidejének kitolását, mégpedig a szegény, illetve vidéki otthonok felkészületlensége miatt - háztartások millióinak okozhat gondot az analóg műsorszórás megszűnése.

A hírügynökségi beszámolók szerint a Szenátus már meg is szavazta az időpont elcsúsztatásáról szóló javaslatot, amelyet ezúttal demokrata és republikánus politikusok közösen módosítottak a megfelelő kompromisszum kialakítása érdekében. Erre azért volt szükség, mert a Képviselőházban korábban nem tudták megszerezni a szükséges kétharmados többséget, így pedig egyre közelebb kerültek az eredeti február 17-i határidőhöz.

A jelenleg hatályos jogszabály szerint ugyanis a hónap közepéig kellene befejezni az átállást, ez pedig azt jelentené, hogy két hét múlva csak és kizárólag a digitális vételre felkészített készülékeken nézhetnek majd tévét az amerikai polgárok. A Szenátus azonban attól tart, hogy ez komoly gondokat okozna mintegy 20 millió háztartásban, amelyekben egyszerűen nem adottak a technikai feltételek a szükséges készülékek hiánya, illetve a lakók anyagi helyzete folytán. A másik oldalon viszont a demokraták és bizonyos fogyasztói csoportok sürgetik az átállást, arra hivatkozva, hogy több mint egymillióan várnak a beígért 40 dolláros kuponokra, amelyek a szükséges set-top-boxok beszerzésében segítenek majd.

Amennyiben ezúttal átmegy a javaslat (amelyhez most csak egyszerű többségre lesz szükség), a határidőt egészen június 12-ig kitolnák, ami kellő időt biztosítana a szegényebb, illetve távoli otthonokban is az átállás megkezdésére. A lépést maga Obama elnök is támogatja, így az várhatóan sikerrel veszi majd az akadályt. Az érintett háztartások számát illetően egyébként nem mindenhol egyeznek a számítások, a Nielsen például úgy véli, hogy összesen 6,5 millió otthon nem áll készen a digitális adásvételre.

A telekommunikációs cégek eközben szintén várják az átállás megkezdését, hiszen az számukra jelentős frekvenciatartományt szabadít majd fel - a híradásokban példaként említik a Verizon és AT&T vállalatokat, amelyek nem kevesebb mint 16 milliárd dollárt fizettek ezen spektrum jövőbeni használatáért.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások