Biztonságos Internet Nap: idén az online zaklatás a fő téma

Biztonságos Internet Nap: idén az online zaklatás a fő téma

2009. február 10. 15:17, Kedd
Az Európai Unió az idei Biztonságos Internet Napon a kiberzaklatások, -támadások és gyűlöletkeltés elleni fellépésre helyezi a fő hangsúlyt.

Az online terror néhány új cipővel kezdődött, amelyet Alina vásárolt magának. A legjobb barátnőjének, Alexnek is ilyen cipői voltak, a lány azonban egyáltalán nem örült annak, hogy Alina követte a példáját. Ezt Alina azonnal meg is tapasztalta, amint regisztrálta magát az egyik közösségi portálon. A 14 éves diákot a koszos örömlány jelző fogadta az üzenőfalon, de ez csak a kezdet volt. Később szabályos Alinát gyűlölők csoportja alakult, amelynek tagjai rendszeresen szidalmazták, becsmérelték és támadták a lányt, sőt, hamis képeket is megjelentettek róla.

Ez a történet sajnos nem egyedi és az Európai Unió az idei Biztonságos Internet Napon pont ezért foglalkozik kiemelten az internetes támadásokkal, gyűlölködésekkel. Az Európai Bizottság adatai szerint Németországban már minden ötödik tanuló legalább egyszer már áldozata volt online zaklatásnak vagy szidalmazásnak. Más tagállamokban még elszomorítóbb a helyzet: Nagy-Britanniában ugyanez az érték 33 százalék, Lengyelországban pedig 50 százalék.

Az idei Biztonságos Internet Nap célja, hogy a diákok, a tanárok, a szülők és a szakemberek közösen beszéljenek erről az egyre súlyosabb problémáról. A kezdeményezésben ma már nem csak európai uniós tagállamok vesznek részt, hanem Ausztrália, Venezuela és Egyiptom is. "A kiberzaklatásokat nagyon komolyan kell venni" - nyilatkozta Viviane Reding, az Európai Unió távközlési és médiaügyekért felelős biztosa. A legnagyobb gondot a közösségi portálok jelentik, amelyeken ma már nem csak profilokat lehet létrehozni, hanem üzeneteket is lehet küldeni.

Tavaly már 41,7 millió európai volt tagja valamelyik közösségi oldalnak és a szám óvatos becslések alapján is 2012-re 110 millióra emelkedhet. "Ezek a honlapok különösen a fiatalok körében népszerűek. Éppen ezért fontos, hogy itt is megvédhessük őket a kibertámadásoktól" - tette hozzá Reding. Az Európai Unió kezdeményezésére 17 vezető közösségi portál, köztük a Facebook, a MySpace és a studiVZ ma Luxemburgban hivatalosan aláírja a fiatalkorúak jobb védelméről szóló első európai egyezményt. Az unió biztosa úgy vélte, ezzel a lépéssel a vállalatok maguk is felelősséget vállalnak.

A megállapodás kitér arra, hogy minden oldalon egyetlen kattintással lehet majd jelezni a működtetőknek a kiberzaklatási kísérleteket vagy az ellenszenvet kiváltó kapcsolatfelvételi próbálkozásokat. Emellett a 13 év alattiak nem lehetnének a közösségi portálok tagjai. A szakemberek szerint ez azonban csak a kezdet, az igazi megoldást a gyermekek és a szülők felvilágosítása jelenti.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások