Vámosok a torrentoldalak elleni harcról

Vámosok a torrentoldalak elleni harcról

2009. március 10. 14:00, Kedd
Az emberek túlnyomó többségében az a kép él, hogy a vámosok a határátkelőhelyeken vizsgálják az utazók poggyászának tartalmát, és ha tiltott árut találnak, azt lefoglalják és büntetéseket szabnak ki. Ehhez képest a tevékenységi körük sokkal szélesebb és szerteágazóbb. A kérdésekre Almási Gyula százados, a Vám-és Pénzügyőrség Közép-magyarországi Regionális Parancsnokság osztályvezetője válaszolt.

Mióta feladata a Vám- és Pénzügyőrségnek a szellemi tulajdont védeni, milyen jogszabályi felhatalmazásuk van erre?
- Osztályunk 2004. május 17-én alakult, összhangban az Európai Unión belüli, már 1995-ben megalkotott jogszabállyal, amit 2003-ban a kor változásaihoz igazítottak. Ezt mi a jogharmonizáció keretében teljes egészében átvettük. Ezen túlmenően, a hazai szabályozásban a Büntető Törvénykönyv vonatkozó szakaszainak megfelelően végezzük a munkánkat - tudatta Almási Gyula.

Hol van a határvonal a rendőrség gazdaságvédelmi egységei és az Önök tevékenysége között?
- Véleményem szerint nem kellene éles határvonalat húzni a két szervezet ez irányú tevékenysége között. Mindkettőnek jogi felhatalmazása van ilyen jellegű ügyekben nyomozni, információt gyűjteni és - ha kell - eljárást indítani. 2006 és 2007 folyamán voltak olyan változások a Vám- és Pénzügyőrségen belül, amikor mi jogosultságot kaptunk a nyomozáshoz ezekben a bűncselekmény típusokban. Ha úgy tetszik, mi egy kicsit később indultunk. Azt viszont ki kell emelnem, hogy nagyon sok esetben együttműködünk a rendőrséggel, akár információ cserében, vagy közös akció lebonyolításában. Volt olyan konkrét eset, amikor ugyanabban az ügyben mi az elfogást, a rendőrség pedig a házkutatást hajtotta végre.

Milyen jelentőséggel bír munkájuk a fogyasztók, a jogtulajdonosok és nem utolsósorban az államkassza szempontjából?
- Én és kollégáim azt igyekszünk elérni, hogy ne kerüljenek hazánkba és ezáltal a fogyasztókhoz hamisított termékek. Célunk megakadályozni az életük és egészségük veszélyeztetését, gondolok itt például a hamisított élelmiszerekre és gyógyszerekre. Nem utolsósorban pedig szeretnénk óvni a fogyasztók pénztárcáját is, hiszen egy hamisítvány soha nem olyan, mint az eredeti, akármilyen hűen is próbálják utánozni. Nem beszélve arról, hogy garancia csak eredeti termékre vonatkozhat. A jogtulajdonosok esetében a termék feltalálása és előállítása nagyon sok pénzbe kerül, aminek értékesítéséből nyereségük kell, hogy keletkezzen. Ellenkező esetben nem fognak tudni újabb terméket előállítani, ezért minden ország elemi kötelessége védeni őket.

Az államkasszára gyakorolt hatásról elsősorban azt mondanám, fő célunk az, hogy a hamisításokból realizált pénz ne erősítse a fekete gazdaságot, hiszen esetünkben milliárdos nagyságrendekről beszélhetünk. A legális termékek értékesítése nyilvánvalóan visszakerül a kereskedőkhöz, akik ebből forgalmat generálnak, ami bevételhez segíti az államkasszát - magyarázta Almási százados, akinek osztálya a szellemi tulajdon jogvédelméért felelős.

Amennyiben a szerzői jogvédelem nagy köréből kiemeljük a filmalkotásokat, milyen új metódusokat tapasztalnak, különös tekintettel a torrent oldalakról történő illegális letöltésekre és azok forgalmazására?
- Az interneten folytatott tevékenységünk nem csak egy új dolog, hanem új kihívás is. Nyilvánvaló, hogy ezen a területen nem alkalmazhatunk olyan módszereket, mint amelyeket például egy piac ellenőrzése során megszoktunk és eredményesen alkalmazunk. Az elmúlt időszakban több esetben sikerült olyan szervereket leállítani, amin illegálisan tároltak a szerzői jog által védett filmalkotásokat is, több tucat terabájtnyi terjedelemben. Az ilyen letöltő oldalakat üzemeltetők új módszereket igyekeznek találni, egyre jobban próbálják ezeket a szervereket rejteni, tevékenységüket konspirálni. Például a szervert külföldre telepítik, de a hozzáférést Magyarországról biztosítják, hiszen a pénznek ide kell befolynia. Más esetben több legálisan működő szerver közé próbálják telepíteni az illegálist, ahol kevésbé várható a lelepleződésük.

Minden igyekezetük ellenére a tavalyi év utolsó harmadában is több illegális szervert sikerült lefoglalnunk és az elkövetők ellen eljárást indítanunk. Evvel kapcsolatban elmondanám még, hogy a DVD-n megjelenő illegális másolatok fő elosztó helyeit szinte teljesen sikerült megtisztítani, az ott megjelenő árusokat kiszorítani. Több lépcsőben végrehajtott feladatunk célja az, hogy ezeket az embereket rábírjuk az illegális tevékenységük abbahagyására, mivel az elkövetői kör szinte mindig ugyanaz. Az elkövetők túlnyomó része életvitelszerűen űzi ezt a tevékenységet és mondhatni kizárólag ebből élnek.

Kik és milyen módon segítik munkájukat?
- A rendőrséget már említettem, velük több együttműködési megállapodásunk is van. Az utóbbi időben egyre több hatóság kapcsolódik be, amelyek közül elsőként az APEH-et említeném meg. Velük például próbavásárlások során tudunk együttműködni. Ezek közé tartozik még a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, vagy például gyógyszerek esetében az Országos Gyógyszerészeti Intézet. A jogtulajdonosokkal, vagy azok képviselőivel is kiváló kapcsolatunk van, akik sokszor információval látnak el bennünket, vagy jogi ismereteiket bocsátják rendelkezésünkre. Ugyanígy részt veszünk a Hamisítás Ellenes Nemzeti Testület különböző munkacsoportjainak munkájában. Végezetül, de nem utolsósorban a fogyasztók segítségét kell megemlítenem: helyesen cselekszik, aki veszi a fáradtságot és megteszi a maga észrevételét, akár személyesen, akár pedig írásban. Az emberek egyre tudatosabbak és nem szeretik, ha becsapják őket. Úgy vélik, esetüket közzé kell tenni, hogy mások ne járjanak pórul.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások