Fájlcserélő hálózat segíthet a szívbetegeknek

Fájlcserélő hálózat segíthet a szívbetegeknek

2009. március 11. 18:05, Szerda
Alkalmas lehetne a rendszeres felügyeletre szoruló krónikus betegségben szenvedő emberek ellenőrzésére a sokat támadott P2P-technika, mivel a rengeteg szenzor leterheli a kórházak hálózatát.

A fájlcserélő megoldások általában a szerzői jogi perek és a szórakoztatóipar által az online kalózok ellen indított kampányok kapcsán kerülnek rivaldafénybe. Azonban a Fokvárosi Egyetem és a Sydney Technológiai Egyetem kutatói most bebizonyították, hogy a vitatott technikában teljesen új lehetőségek rejlenek. A rendszeres ellenőrzések jelentősen javíthatnak a szívbetegek és más krónikus betegségekben szenvedők helyzetén. Az orvosok így mindig pontosan tudják, hogy az adott páciens milyen állapotban van és bármikor közbe tudnak avatkozni, meg tudják előzni a komoly problémákat.

Egy dél-afrikai és ausztrál szakemberekből álló kutatócsoport egy a fájlcserélő technikán alapuló, szívbetegeket ellenőrző rendszert fejlesztett ki, amelynek számos előnye van. Mivel nincs szükség központi szerverre, gyakorlatilag nem áll fenn a hálózat túlterhelődésének veszélye. Ráadásul ez a megoldás jóval olcsóbb a jelenleg alkalmazott társainál. "Gyakran csak arról van szó, hogy valaki képes-e információkat kapni egy orvostól vagy egy másik betegtől egy problémával kapcsolatban vagy nem" - hangsúlyozta Hanh Le, a Fokvárosi Egyetem munkatársa.

A hordozható szenzorok lehetővé teszik, hogy a páciens egészségügyi állapotára vonatkozó adatok mindig frissek és hozzáférhetőek legyenek, valamint, hogy ezeket továbbítani lehessen az ellenőrzőrendszernek. Így az orvosok mindig az adott helyzetnek megfelelően dönthetnek egy kezelésről, azonnali beavatkozásról vagy a gyógyszerek adagolásáról, illetve annak megváltoztatásáról. Amennyiben viszont több beteg állapotát figyelik meg egyszerre, egy hagyományos rendszer hamar túlterheltté válhat. Nos, ilyenkor segíthet a fájlcserélő hálózatok működési elvén alapuló új program.

Hanh Le szerint a hálózat, illetve a szenzorok között a mobiltelefonok segítségével hasznos kiegészítőket iktathatók be és az új infrastruktúra pont a fejlődő régiók számára lehet érdekes. "Az afrikai emberek többsége nem tud eljutni egy rendelőbe vagy kórházba. Viszont a lakosság 70 százalékának van mobiltelefonja" . közölte a szakember. Az elképzelés lényege, hogy egy ingyenes P2P-hálózat sok olyan betegen segíthet, akik egyébként nem számíthatnának segítségre. Ráadásul a szenzorokkal kapcsolatos költségek egyszeriek és az adatok bármikor egyszerűen megoszthatók és továbbíthatók.

Az orvosok kapcsolatban állhatnak a páciensekkel és pontosan tisztában lehetnek a pillanatnyi állapotukkal, anélkül, hogy személyes találkozóra kerülne sor. Az időt így mindig a leginkább rászoruló betegek kezelésére fordíthatják. Le úgy vélte, hogy a rendszer akár már az idei év végére elkészülhet. A linzi Elisabethinen Krankenhaus idén januárban hasonló programot indított a szívbetegek távfelügyeletére, 2005-ben pedig az akkori Bécs-Budapest szupermaratonon sikeresen tesztelték a Pannon Mobil EKG nevű készülék prototípusát.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások