Virtuális folyóirat- és hírlaptár Spanyolországban

Virtuális folyóirat- és hírlaptár Spanyolországban

2009. március 15. 04:03, Vasárnap
A Történelmi Sajtó Virtuális Könyvtárát hozta létre a spanyol kulturális minisztérium, hogy minden kutató és érdeklődő ingyen és könnyen hozzáférhessen azokhoz a hírlapokhoz és folyóiratokhoz, amelyek az országban a 18. századtól kezdve megjelentek.

Ez a gyakorlatban 2000 kiadványt, 4,3 millió digitalizált oldalt jelent, amelyet nem szétszórt könyvtárakban, archívumban kell a jövőben egy-egy munkához összeszedni. Az anyag nagy része éppen ezekről a helyekről került az internetre annak a megállapodásnak az értelmében, amelyet a minisztérium sajtószervekkel, egyetemekkel, alapítványokkal kötött.

"Prioritásuk van azoknak a folyóiratoknak, amelyek végveszélyben vannak, igaz, ez csaknem mindre érvényes" - nyilatkozta az El País című spanyol lapnak César Antonio Molina kulturális miniszter. Az anyagban megtalálható például a 18. században megjelent, nőknek szánt két lap egyike, a La Pensatriz Salamantina (A salamancai gondolkodó), amelyet Escolastica Hurtado Girón y Silva de Pico, az első spanyolországi női főszerkesztő indított el 1777-ben, még mielőtt a francia forradalom kiterjesztette volna a nőkre is az egyenlő jogokat.

Ugyancsak az anyag részét képezi egy nagy gyűjtemény az illegális sajtóról, benne a Spanyol Kommunista Párt archívumából származó 90 ezer oldallal, amely az 1932 és 1976 közötti időszakot foglalja magába. Ezek Spanyolországban, Algériában, Franciaországban, Kolumbiában, Marokkóban, Mexikóban, a Szovjetunióban kiadott sajtótermékek.

A több mint 4 milliónyi digitalizált oldalával a spanyol Történelmi Sajtó Virtuális Könyvtára Európában az élen áll, megelőzve a 3 millió oldalas osztrák hírlaptárat.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások