PC-vel ötvözött mellény

PC-vel ötvözött mellény

2009. április 8. 08:12, Szerda
Egy európai kutatóprogram résztvevői által kifejlesztett intelligens ruha tehermentesítheti a technikusokat és a szerelőket. Fejre szerelt kijelző, drót nélküli hálózati kapcsolat, adatkesztyűk segítik a munkát.

A szerelők gyakran panaszkodnak arra, hogy nem elég a két kezük, annyi mindent kellene magukkal vinniük. Nos, ezen a helyzeten segíthet a wear-IT@work európai projekt keretében megalkotott új mellény. A ruhát ötvözték egy miniatűr számítógéppel és egy fejre szerelt kijelzővel (Head-Mounted-Display). A rendszer beszéddel és az adatkesztyűkkel végrehajtott mozdulatokkal irányítható. A szakemberek célja az volt, hogy az új megoldáshoz már meglévő, a piacon kapható anyagokat és eszközöket használjanak fel. Az eszközöket éppolyan könnyű kivenni a mellényzsebekből, mintha valaki egy pénztárcát venne ki.

"A felhasználók ugyanolyan természetességgel húzzák fel magukra az intelligens mellényt, mint amikor a pénztárcájukat és a mobiltelefonjukat a zsebekben már tartalmazó kabátjukba bújnak bele" - nyilatkozta Michael Lawo projektvezető, a Brémai Egyetem Informatikai Technológia Központjának (TZI) munkatársa. Az Airbus technikusainak bevonásával elvégzett első tesztek sikeresek voltak és bebizonyították, hogy az elgondolás nem csak működik a gyakorlatban, de még jelentős mértékben növeli is a termelékenységet. "Elsősorban a különböző papírok, tervrajzok beszerzésére, megtalálására fordított idő szabadul fel" - tette hozzá Lawo.

A TZI kutatói egy olyan szoftvert készítettek, amely böngészőként működik és létrehozza a kapcsolatot az egyes mobil készülékekkel. Emellett képes a kijelzőket, a formátumokat, a felbontásokat és a megjelenítési lehetőségeket (beszéd, kép, hang vagy vibráció) mindig az adott helyzet körülményeihez igazítani. A programban összesen 42 főiskola és cég vett részt. Utóbbiak között volt a SAP, a Microsoft, a Skoda, az EADS, a Hewlett Packard és a Zeiss. Számos prototípus készült, melyeket az autógyártásban, a katasztrófavédelemben és a betegellátásban is használni lehet.

A ruhadarab egyetlen hátránya, a nagy súlya. Egy teljesen felszerelt mellény ugyanis 3 kilót nyom. Ennek ellenére Otthein Herzog, a TZI munkatársa úgy vélte, hogy egy új fejezet kezdődhet a munkaruhák történetében és különösen a szerelők, technikusok körében terjedhetnek majd el a közeljövőben az intelligens munkaruhák.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások