Több TB adatot loptak el a Pentagon hálózatából

Több TB adatot loptak el a Pentagon hálózatából

2009. április 21. 18:15, Kedd
Számítógépes bűnözők az eddigi legköltségesebb amerikai vadászprogram adatait tulajdonították el a Pentagon számítógépeiről. Az USA Kínára mutogat, az ázsiai ország illetékesei viszont sértődötten tiltakoznak.

A Wall Street Journal az esethez és a hadügyminisztériumhoz közel álló forrásokra hivatkozva ír arról, hogy az elmúlt hetekben az utóbbi időszak egyik legsikeresebb és legjelentősebb behatolására került sor a Pentagon számítógépes hálózatában, amelynek eredménye több terabyte eltulajdonított adat volt. A legérzékenyebb részleteket ugyan a támadók nem tudták megkaparintani, a veszteség azonban így is jelentős.

A hackerek ugyanis az eddigi legköltségesebb amerikai vadászprogram, a Joint Strike Fighter néven emlegetett F-35 Lightning II vadászgép tervezési és gyártási dokumentációjára voltak kíváncsiak, a védelem hiányosságait pedig jól jellemzi, hogy hatalmas mennyiségű adatot tudtak leemelni a számítógépekről. A támadóknak sikerült egyes tervezési, valamint az elektronikus rendszerekkel kapcsolatos anyagokat eltulajdonítaniuk, az amerikaiak szerencséjére azonban a legfontosabb részletekhez nem tudtak hozzáférni. Ezeknél ugyanis a létező legjobb biztonsági megoldást alkalmazták: az érintett számítógépeket egyszerűen nem kötötték rá a hálózatra, így elérésük nem is lehetséges az interneten keresztül.

A vadászprogram eddig óriási összeget, 300 milliárd amerikai dollárt emésztett fel, a Lockheed Martin pedig 7,5 millió sorból álló programkódot használt fel a tervezés és kialakítás során. Nem ez volt azonban az első eset, hogy sikeresen behatoltak a rendszerbe, korábban ugyanis több alkalommal hasonló akciókra került sor, igaz ezek jelentősége eltörpül a jelenlegi mellett. A Pentagon azonban folyamatosan támadás alatt áll, néhány hónapja a légiirányító rendszer esett áldozatul, a biztonságra eddig 100 millió dollárt költő minisztériumnál pedig betiltották a hordozható háttértárolók használatát, hogy ezzel is csökkentsék a veszélyeket.

Az amerikai illetékesek Kínát vélik a támadás mögött (visszatérő vád, hogy a nagyhatalom hackerekkel kompenzálja viszonylagos elmaradottságát katonai téren), utóbbi azonban sértődötten tagad, és kiemeli, hogy az ország elítéli az internetes bűnözést és minden ilyen jellegű akciót. A tengerentúlon hozzáteszik, hogy nehéz megállapítani a támadók kilétét, mivel számos eszköz áll rendelkezésre ennek elleplezésére.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások