Európai távközlési csomag - bírói engedély kell a letiltáshoz

Európai távközlési csomag - bírói engedély kell a letiltáshoz

2009. április 23. 08:45, Csütörtök
Meglepő fordulatot vett az Európai Parlamentben az internethozzáférések blokkolásának ügye.

Az EP ipari bizottsága kedden este tárgyalta Catherine Trautmann, illetve Guy Bono jelentését, amelyben a politikusok azt javasolták, hogy bírói engedély nélkül is el lehessen rendelni a hozzáférések blokkolását. A testület a várakozásokkal ellentétben azonban meglepően nagy többséggel, 40 igen szavazattal, négy nem voks ellenében, két tartózkodás mellett mindkét előterjesztést elutasította. A bizottság egyúttal a korábban benyújtott 138-as, illetve 46-os kiegészítések eredeti változatai mellett foglalt állást, amelyek kimondják, hogy az internethozzáférések blokkolása kizárólag bírói engedéllyel valósulhat meg.

Ez azt jelenti, hogy az európai parlamenti képviselők ismét nagy többséggel elutasították a francia HADOPI-modell alkalmazását. Ez azt is jelenti, hogy a kérdés egy időre biztosan lekerült az Európai Parlament napirendjéről és hogy a franciaországi megoldást európai uniós szinten nem fogják alkalmazni. A fájlcserélők és a civil szervezetek tehát fellégezhetnek, míg a szerzői jogvédők és a kiadók újabb komoly vereséget szenvedtek el.

Meglepő igazán nem is maga a döntés volt, hanem az, hogy az európai parlamenti képviselők ilyen arányban utasították el a tervezeteket. Amennyiben ellentétes döntés született volna, úgy az hozzáférések blokkolásához elegendő lett volna egy szerzői jogvédő szervezet vagy egy kiadó erre irányuló kérése a hatóságokhoz és az internetszolgáltatók kénytelenek lettek volna lépni. Hannes Swoboda osztrák EP-képviselő közölte: a szabad internetelérés fontosabb, mint a médiaipar érdeke. Ugyan ezzel a téma még nem került le végérvényesen a napirendről, hiszen az EU minisztertanácsa is dönt a kérdésben, de a képviselők megtették a magukét: világos jelet küldtek döntéshozó kollégáiknak.

Hasonlóan nyilatkozott Paul Rübig osztrák EP-képviselő is, aki szerint mind a szabad véleménynyilvánítás, mind az információs szabadság alapvető jog, amit az igazságügyi szervek nem korlátozhatnak egyoldalúan. Ez alól csak a közbiztonságot fenyegető veszélyek jelentenek kivételt, de ebben az esetben erről szó sincs. A La Quadrature du Net francia civil szervezet üdvözölte a döntést és Jeremie Zimmermann társalapító kijelentette: "Ez egy újabb pofon Nicolas Sarkozy elnök HADOPI-programjának. Egyúttal jelzés is: Európában senki más nem akar ilyen törvényt hozni."

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások