Vészhelyzeti kommunikációs rendszer

Vészhelyzeti kommunikációs rendszer

2009. április 27. 15:21, Hétfő
Egy szakember olyan megoldást dolgozott ki, amelynek a segítségével katasztrófák esetén a mentőcsapatok azonnal használhatnának minden szabadon lévő kommunikációs csatornát.

Az árvizek, földrengések és más természeti katasztrófák megtörténtekor gyakran az jelenti a legnagyobb problémát, hogy a kaotikus állapotokban a rendőrök, tűzoltók, mentők nem képesek kommunikálni egymással és megállapítani a bajba jutottak pontos helyzetét. A helyzetet általában csak súlyosbítja, hogy az emberek azonnal megpróbálnak érdeklődni ismerőseik állapotáról és emiatt túlterheltté válnak a vezetékes és a mobil telefonhálózatok. A legjobb példa a nem tisztázott viszonyokra, hogy a legutóbbi olaszországi földrengés után rádióamatőrök segítettek a kommunikáció biztosításában és helyreállításában.

Egy kutató olyan rendszert fejlesztett ki, amely a jövő hálózatainak alapja lehet: képes megtalálni a szabad csatornákat, azokat használni, majd újra szabaddá tenni. A Qiwei Zhang, a Twentei Egyetem munkatársa által megalkotott úgynevezett kognitív rádiórendszer előnye, hogy anélkül használja a szabad frekvenciákat, hogy ezzel megzavarná az egyéb forgalmat. A csatorna-rablásnak is nevezett módszer funkciós elve rendkívül egyszerű: a rendelkezésre álló kommunikációs eszközökből, legyenek azok vezetékes vagy mobil készülékek, egy ad-hoc jellegű hálózatot hoz létre.

Az új rendszer biztonságos kapcsolattartást biztosít és nem véletlenül felkeltette számos szervezet figyelmét. Ugyan sok országban használják a Tetra-rendszert, de Zhang megoldása néhány lépéssel a korszerű technika előtt jár. Hollandiában a rendőrség, a tűzoltóság és a mentők egyaránt a Tetrát alkalmazzák, de a kedvező tapasztalatok ellenére a Twente Institute for Wireless and Mobile Communications B.V. négy évvel ezelőtt új kutatásokba kezdett. A cél: a mentőcsapatok kommunikációjának alapvető újragondolása volt.

"Az enschedei baleset és a 2001. szeptember 11-i New York-i támadások tapasztalatai megmutatták, hogy nem elegendő, ha a mentőcsapatok kizárólag a saját és a mobil hálózatokra támaszkodnak. Ekkor jött a kognitív rádió ötlete. Jelenleg olyan terminálokat fejlesztünk, amelyek egyaránt alkalmazhatók GSM-, illetve WiMAX-környezetben" - mondta Hugo de Graaf, az intézet ügyvezető igazgatója. Az első készülékek várhatóan még az idén megjelenhetnek a boltokban, igaz a szakember szerint ezek még közel sem használják majd ki a technikában rejlő lehetőségeket.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások