Új szintre repítheti az EFD az e-olvasókat

Új szintre repítheti az EFD az e-olvasókat

2009. május 2. 13:45, Szombat
Sokan ódzkodnak az e-olvasóktól, kedvezőtlen, azaz túl erős fényviszonyok mellett ugyanis az olvasásuk inkább szenvedés, mint szórakozás. Ezen változtathat egy új e-papír technológia, amiről fejlesztői a Nature Photonics májusi számában számoltak be.

A Cincinnati Egyetem, a Sun Chemical, a PolymerVision és a Gamma Dynamics nemzetközi együttműködéséből születő Elektrofolyadékos Képernyő Technológia (EFD), elsőként érhet el olyan szintű elektronikus pigment kezelést, ami a hagyományos nyomtatott médiával egyenértékű olvashatóságot biztosít az e-papíron.

A szegmens új versenyzője elvileg több mint 85 százalékos "fehér-állapot visszatükrözést" nyújthat, ami a láthatóság érdekében a napfényt kihasználó reflektív képernyő alkalmazások fényvisszaverési szintjét jelzi. "Ha összevetjük ezt a technológiát a korábban kifejlesztettekkel, ég és föld a különbség" - magyarázta Jason Heikenfeld, a Cincinnati Egyetem mérnöki karának villamosmérnök professzora, a fejlesztés vezetője. "Több kritikus kategóriában is, mint a fényerő, a színtelítettség és a videósebesség, jóval előbbre járunk"



"A tökéletes reflektív képernyő egyszerűen a nyomdaipar által alkalmazott legjobb festékeket helyezné közvetlenül egy képernyő nézőlapja alá" - taglalta Heikenfeld. "Reméljük, a mi EFD pixeleinkben sikerül úgy megjelenítenünk a színes pigmenteket, hogy az optikailag felülmúlja az electrowetting (víz- és olajalapú), elektroforetikus és elektrokróm megjelenítőknél használt technikákat"

A fejlesztők által elkészített prototípus pigment készletéből 1000 különböző szín jeleníthető meg. Az EFD elektromos áram alkalmazásával mozgatja a színes vízalapú festékfoltokat és osztja el a pixelek között, melyeket magas fényvisszaverő alumíniummal vontak be. A pixelek egyetlen milliszekundum alatt váltanak feketéről fehérre, ami a mozgóképek megjelenítésére is alkalmassá teszi a technológiával előállított e-papírt. Az áram elvételével a festék visszatér a pixel közepén elhelyezkedő parányi tárolójába, a képernyő pedig elsötétül. A pixelek mindössze 100 mikrométer szélesek, ami a jelenleg kapható e-olvasók többségénél nagyobb felbontást ad a képernyőnek. Ami pedig a leglényegesebb, az EFD azt az e-tinta technológiát alkalmazza, ami a fény elnyelése helyett a visszaveréséből kamatoztat, könnyebbé téve az olvasást az erős napfényben, miközben energiahatékonyságban magasan felülmúlja az LCD-ket. Jelenleg a környező fény körülbelül 55 százalékát veri vissza, a cél azonban a már fentebb említett 85 százalékos eredmény elérése.

Mivel az optikailag aktív réteg akár 15 mikronnál is vékonyabb lehet, a kereskedelmi partnerként közreműködő PolymerVision nagy lehetőségeket lát a technológia alkalmazására a feltekerhető képernyőkben. A termék rendkívül sokoldalú felhasználást rejt magában, beleértve az elektronikus ablakokat és a hordozható elektronikák állítható színes burkolatait is.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások