Független internetet akar az EU

Független internetet akar az EU

2009. május 4. 20:51, Hétfő
Az Európai Uniót zavarja, hogy a többek között a .com és .net doméneket kiosztó ICANN még mindig szoros kapcsolatot ápol az amerikai kereskedelmi minisztériummal - szerintük függetleníteni kell a szervezetet.

Ilyen értelmű nyilatkozatot tett Viviane Reding, az Unió információs társadalomért felelős biztosa, aki szerint teljességgel megengedhetetlen, hogy egyetlen országból irányítsanak egy olyan platformot, amelyet világszerte felhasználók százmilliói vesznek igénybe nap mint nap. Éppen ezért idén ősszel döntést kell hozni az ICANN teljes függetlenségének kialakításáról, avagy egy teljes különálló, minden nagyobb kontinensnek beleszólást engedő fórum létrehozásáról.

Az Internet Testület a Bejegyzett Nevekért és Számokért nevű, kaliforniai székhelyű nonprofit szervezet 1998-ban alakult meg közvetlen elődjéből, éppen a fentiekhez hasonló aggodalmak orvoslása érdekében. Bár lényegében független szervezetről van szó, még mindig szoros kapcsolatot ápolnak az amerikai kereskedelmi minisztériummal, amely saját égisze alatt alakította ki a platformot. A .com és .net elsőszintű domének azonban teljes függetlenséget igényelnek, legalábbis a jelenlegi rendszer kritikusai szerint, akik idén látják elérkezettnek az időt a cselekvésre, hiszen szeptemberben lejár az ICANN és az amerikai kormány közötti együttműködési megállapodás.

Reding októbertől egy teljesen független szervezetet szeretne látni, emellett pedig javasolja egy úgynevezett G12-es bizottság megalakítását, amely összesen 12 főből állna. Két-két küldött képviselné Észak-Amerikát, Dél-Amerikát, Európát és Afrikát, további három Ázsiát és Ausztráliát, a bizottságban pedig az ICANN mindenkori elnöke is helyet kapna, ám szavazati jog nélkül. Az ő feladatuk lenne a jövőben az internetet érintő bármely kérdés megvitatása, lehetőleg minden politikai ráhatás nélkül (lásd az erős amerikai jobboldali tiltakozást az .xxx domén bevezetése ellen, amely meg is fúrta az eredeti javaslatot). Az internetes közösség nagy nemzetközi szerveződései megfigyelői státust kapnának.

Az EU szerdán Brüsszelben nyilvános meghallgatást tart a témában.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások