Véget ért a IX. 24 órás Programozóverseny

2009. május 5. 14:52, Kedd
2009. május 3-án, reggel 9 órakor véget ért a IX. BME Nemzetközi 24 órás Programozóverseny, melynek győztese a Three-headed Monkey elnevezésű svéd csapat.

A Magyar Villamosmérnök- és Informatikus-hallgatók Egyesülete által rendezett, és a Magyar Telekom, valamint a NavNGo által főszponzorált viadal végén Gunnar Kreitz, Per Austrin és Mattias de Zalenski vihették haza a vándorkupát. A legjobban szereplő magyar csapat az 5. helyen végzett Mr. Hankey. A verseny nyomon követhető volt a www.challenge24.org honlapon, ahol a képek és a feladatok teljes szövege mellett egy - a verseny alatt folyamatosan frissített - blog is megtalálható.

Európa egyik legrangosabb programozó versenyének előválogatóján minden eddiginél több, összesen 320 csapat indult a világ 56 országából, melyek közül a hagyományoknak megfelelően a legjobb 27 csapat mellett a tavalyi első 3 helyezett jutott be a budapesti döntőbe.

Az idei évben a versenyzőknek számos komplex problémát kellett megoldaniuk, melyekhez a gyors és precíz kódolási képességek mellett szükségük volt hálózati, mesterséges intelligencia, algoritmuselméleti, valamint képfelismerési ismeretekre. A döntő egyik feladatában a versenyzőknek egy kamera segítségével egy monitorról kellett kottát olvasniuk, majd az alapján egy robotot irányítva játszani egy játékgitáron. Egy másik igen összetett feladatban egy terepasztalon elhelyezett robothoz kellett mesterséges intelligenciát fejleszteniük, amely két kamera képe alapján vezeti végig a robotokat egy előre kialakított akadálypályán.

A korábbi évekhez hasonlóan továbbra is érvényesül a svéd és lengyel csapatok dominanciája. A győztes a Three-headed Monkey fantázianevű svéd csapat két éve már megnyerte a versenyt. A második helyen a The Teddyborg végzett az Egyesült Királyságból, míg a harmadik helyet a tavalyi bajnok, a már évek óta remekül teljesítő lengyel qwertY csapat szerezte meg. A legjobban szereplő magyar csapat az ötödik helyen végzett Mr. Hankey, és tőlük kevéssel lemaradva hatodikként a szintén magyar Grötzsch men. Az első hat helyezett jutalma - a dicsőség mellett - 5000 euro összértékű tárgynyeremény volt.

A lebonyolításban a lelkes önkéntesek mellett a BME Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék doktoranduszai segítettek.