Linux kerülhet az osztrák iskolákba

Linux kerülhet az osztrák iskolákba

2009. május 15. 04:27, Péntek
Hamarosan komoly konkurenst kap Ausztriában a Windows. Egy alsó-ausztriai tanárokból álló csoport ugyanis egy kifejezetten iskolákban használható Linuxot készített.

A LinuxAdvanced nevű disztribúció legnagyobb előnye, hogy akár egy 2 gigabájtos USB-kulcson is elfér. A kremsi gimnázium tanárai által létrehozott operációs rendszer a Debian Lenny-változatán alapul. "A három informatikai teremben lévő összes számítógépen ma már a Windows helyett ezt a szoftvert használjuk. Mivel a mérete 1,4 gigabájt, így USB-kulcsokra másoltuk és úgynevezett Live-rendszerként alkalmazzuk. Így a bootolási folyamat alig 5 másodperccel hosszabb" - mondta Rene Schwarzinger, akinek két kollégája, Klaus Misof és Ewald Zimmermann segített a munkában.

Minden pendrive-on három partíció található: egy rendszer-, egy adat- és egy a fájlok csereberélésekor használt. Az utóbbin tárolt információk olvashatók akár Macintosh, akár Windows alatt is. Bár elegendő egy 2 gigabájtos USB-kulcs, a tanárok mégis inkább egy 4 vagy 8 gigabájtos modell használatát javasolják. Minden diák maga formázza le a saját eszközét, majd önállóan felmásolja az operációs rendszert. Schwarzinger szerint a folyamat körülbelül 7 percet vesz igénybe. Utána van egy kész rendszerünk, amit bárhova magukkal vihetnek és amit bárhol használhatnak, akár az otthoni számítógépeiken is.

A LinuxAdvancedben megtalálható az OpenOffice irodai szoftvercsomag; a Ktouch nevű tízujjas gépelést tanító szoftver; az Iceweasel böngésző, ami a Firefox debianos változata; az Audacity zeneszerkesztő; a Songbird zenelejátszó és képszerkesztőként a GIMP. Jelenleg a tanulók 50 százaléka futtatja otthoni PC-jén a Linuxot. A tanárok szerint a döntés önkéntes, senkinek sem kötelező az új operációs rendszert használni. "Az elsősöknek és a másodikosoknak ugyanakkor ez a dolog már teljesen természetes, nincsenek aggályaik és nem idegenkednek tőle. Azt sem szabad elfelejteni, hogy az új megoldással rengeteg pénzt takaríthatunk meg, hiszen nem kell fizetnünk a Microsoftnak az Office-licencekért" - tette hozzá Schwarzinger.

A LinuxAdvanced felkeltette más iskolák vezetőinek érdeklődését is. Walter Klein, a bécsi Laaer-Berg Gimnasium munkatársa például jelezte, hogy a jövő szeptembertől OpenOffice-t fognak használni. "A nyílt forráskódú programok egyre népszerűbbek és nem sok különbség van az OpenOffice és a Microsoft Office között. Úgy gondolom, hogy a redmondi konszernnek át kell gondolnia a licencpolitikáját. Ráadásul nem akarjuk arra bátorítani a diákjainkat, hogy másolt szoftverekkel dolgozzanak" - hangsúlyozta Klein. A kérdés azért is érdekes, mert 2012-ben lejárnak a szövetségi iskolák Microsoft-licencei és mielőbb döntést kellene hozni, hogy 2012 után milyen szoftvereket használjanak az intézmények.

Rene Schwarzinger tisztában van vele, hogy más hasonló Linux-disztribúciók is léteznek. Svájcban például szintén létrehoztak egy iskolai Linuxot, az osztrák fejlesztők már fel is vették a kapcsolatot a helvét kollégáikkal. S hogy mit hoz a jövő? Nos, a kremsi gimnáziumban szeptembertől önálló netbook-osztályt indítanak. Minden készülékhez mellékelnek majd egy USB-kulcsot a LinuxAdvanced 9.1-es verziójával.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások