Kegyetlen vérengzés a sorozatok között

Kegyetlen vérengzés a sorozatok között

2009. június 2. 13:51, Kedd
Az elmúlt pár hétben több tucat sorozatra mondták ki az öltönyösök a halálos ítéletet, köztük pár kultszériára és senkit sem érdeklő vackokra is. Emlékezünk.

Rögtön helyesbítéssel kezdeném a cikket, illetve iránymutatással: az összeállításban csak az öt nagy amerikai csatornáról ejtünk szót részletesen, minden hivatkozásunk az NBC, CBS, ABC, Fox és a CW adókra vonatkozik. A kábelesekről, mint az FX, a SCI-FI, a USA, az HBO vagy a Showtime nem ejtünk szót, mert náluk nem különíthető el annyira a 2008-'09-es évad, hiszen egész évben adnak új sorozatokat hol téli, hol tavaszi, hol nyári kezdéssel, míg az országos csatornákon - az ún. networkökön - szinte kivétel nélkül ősszel indulnak az új szériák, míg pár áthúzódik a középszezonra. (Persze az idei évad a hollywoodi forgatókönyvírók tavalyi sztrájkja miatt kivétel volt, ezért őszre viszonylag kevés sorozat készülhetett el, így a nagyja télen és tavasszal került bemutatásra.)

A tisztesség kedvéért azonban álljék itt a kábeltévés halállista egy kivonata is: Kemény zsaruk (The Shield), Slágermájerek (Flight of The Conchords), Csillagközi romboló (Battlestar Galactica), Csillagkapu Atlantisz (Stargate Atlantis), L (The L Word), Álomgyári feleség (The Starter Wife) és a Trust Me. Mint már a bevezetőben említettük, a 2008-'09-es tévés évad a nagy csatornákon - ha nem számítjuk a nem kevés valóságshow-t és a néhány vetélkedőt - akkor 35 sorozat végét hozta el


Amerika vezető tévéje, a legnézettebb Fox az elmúlt években mindig arról volt híres, hogy hiába reszkírozott, vállalt be a rajongók kedvében járva nem tévéképes sorozatokat, szinte mindegyik elhantolva végezte az első évadot követően. Ez azonban mit sem zavarta a csatornát, hiszen az első helyhez szükséges nézettséget hozta a veterán Doktor House, a 24 és a Doktor Csont, valamint az évek óta legnézettebb American Idol.

Tavaly azonban a Terminátor: Sarah Connor krónikái megmentésével a Fox szakított az 1. évados bukásokat maradéktalanul kivégző taktikájával és megadta a második esélyt Connoréknak. Mivel továbbra sem éltek a lehetőséggel, így a 2. évad végére utolérte őket a végzet. Hasonlóképpen befejeződött 4 évad után a Szökés is (kapott egy lezáró filmet is a rajongók legnagyobb örömére), de az igazán nagy meglepetés, hogy az 5 újoncsorozat közül 3 is (Dollhouse, Rejtély, Lie To Me) megérhette az őszi folytatást, csak kettőtől (Sit Down Shut Up, Do Not Disturb) kellett búcsúzni, bár azoktól 3-4 epizód után, azonnali jelleggel.


Míg a Fox visszafogottan kezelte a sorozatokat kivégzés szempontjából, az ABC szokás szerint nem jótékonykodott, hiszen megint 10 szériát küldött a túlvilágra, köztük olyan kritikus kedvenceket, mint a Halottnak a csók, az Eli Stone vagy az Édes drága titkaink. Sajnos mindhárom a sztrájk áldozatának mondható, kettő közülük majdnem egy teljes évre lekerült a műsorról.

Ugyancsak utolérte a végzete a 8. szezonjában Jim Belushi komédiáját, a Papás-mamásat, melynek létezését már senki sem értette, de nem járt jobban a Nem ér a nevem Christina Applegate-tel sem, melynek törölközőjét két évad után dobták be. A Cupid (az Ámor nyila feldolgozása), a The Unusuals, a Life on Mars, az In The Motherhood még meg sem melegedhetett a csatornán, egy évad után került a süllyesztőbe. A szép vég mindössze David E. Kelley jogi drámájának, a Boston Legalnek adatott meg, mely 5 évad után egy előre eltervezett lezárást kapott.


Míg az ABC úgy szüntetett meg egy halom sorozatot, hogy nézettségileg jól áll, az NBC nézettségi mélypontot ért el, így csak 10 sorozatot lőttek le, míg pár nézettségi kihívásokkal küszködőt (Hősök, Chuck) megtartottak. A veszteséglistát pár csonka évadot kapó újonc vezeti (Crusoe, Kings, Kath & Kim, My Own Worst Enemy, Knight Rider), akiknek esélyük nem volt a túlélésre, őket pedig két sztrájksújtotta széria (Rúzs és New York, Életfogytig zsaru) követi, hogy három veteránnal záruljon felsorolásunk. A Vészhelyzet 15 évadot követően előre megfontolt "gyilkosság" áldozata lett; szép, dicső véget ért, ellenben a Nevem, Earllel és a Médiummal, melyek készítői 4, illetve 5 évad közös munka után kapták meg felmondólevelüket. (Mindkét sorozat a válság áldozata, ugyanis nem sikerült tárgyalások során olyan csökkentett költségvetésben megállapodni, hogy folytatódhassanak.)

A Médium szerencséjére a sorozatot gyártó CBS Paramount közbenjárásával átkerült a CBS csatornára, mely évek óta remek nézettséget hoz, igazi sikertörténet, ráadásul A mentalistával 2008-09 legnézettebb sorozatát is produkálta. Éppen ezért meglepő, hogy idén viszonylag sok sorozatot fejeztek be. Az újoncok közül az Életem legrosszabb hete, a The Ex List, a Harper's Island és az Eleventh Hour fejeződik be, míg a veteránok közül Az egység és a Nyomtalanul - előbbi a gyenge nézettsége, míg utóbbi a 7 évadot és a 160 részt követő megnőtt költségvetése miatt. (Itt sem sikerült lefaragni a büdzsét, de nem is igazán volt rá törekvés a csatorna részéről.)


Az ötödik nagy csatorna, a CW nézettség és ismertség szempontjából sem érdemel sok említést. Újoncsorozatainak zöme (Easy Money, Valentine, Privileged) alig látható nézettséget produkált, egyedül a 90210 maradt meg, de az is csak a címe és az öröksége miatt. Ugyancsak utolérte a végzet a Mindenki utálja Christ című komédiát, a The Game-et és a Reaper - Démonirtókat.

Az előttünk álló 2009-10-es évadról egyelőre csak egyet lehet biztosan elmondani. hogy 35-nél több sorozatbefejezés várható, hiszen új sorozat is jóval több indul, mint 2008-'09-ben. A kérdés, hogy mely újonc szériák nem fogják megérni a jövő őszt a bagázsból.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások