Online elérhető károsanyag-térkép Németországban

Online elérhető károsanyag-térkép Németországban

2009. június 4. 11:39, Csütörtök
Egy új szolgáltatás segítségével bármely német lakos megtudhatja, hogy lakóhelyén vagy annak közvetlen közelében mennyi káros anyagot tartalmaz a levegő.

Mennyi széndioxidot bocsájt ki a szomszédos ipari terület? Milyen nehézfémek kerülnek az adott üzemnek köszönhetően a közeli patakba vagy folyóba? Mely országokba szállítják el a keletkező hulladékokat? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kaphatnak választ a látogatók a Pollutant Release and Transfer Register (PRTR) káros anyag-térkép segítségével. Az adatbázis használata teljesen ingyenes és rendkívül gyors tájékozódást tesz lehetővé.

"Az új PRTR-portál fontos hozzájárulás a környezettel kapcsolatos információk megismeréséhez. Még soha nem lehetett ennyire egyszerűen és kényelmesen betekinteni egy üzem falai mögé, mint most" - mondta Michael Müller, a német környezetvédelmi minisztérium államtitkára. "Az állampolgárok csupán néhány egérkattintással ingyen és korlátlanul hozzáférhetnek az ipari területek káros anyagok kibocsájtásával és a hulladékokkal kapcsolatos információkhoz. Szeptember végétől, az európai uniós regiszter megnyitásával, így már mindenki nemzetközi összehasonlításokat is végezhet" - jelentette ki dr. Thomas Holzmann, a Szövetségi Környezetvédelmi Hivatal alelnöke.

Dr. Hans-Bernhard Beus, a német kormány információtechnikai megbízottja és a szövetségi belügyminisztérium államtitkára az egyik legsikeresebb e-kormányzati programnak nevezte a most elindított szolgáltatást. Az adatbázisban összesen több mint 4000 cég adatait tárolják. A vállalatok évente közlik, hogy mennyi káros anyag került tőlük a levegőbe, a vízbe és a talajba, valamint, hogy mi történik a náluk keletkező hulladékokkal és szennyvízzel. Tájékoztatásra kötelezettek a nagyobb gyárak, az energiaágazat és a vegyipari piac szereplői. Az adatokat online kell benyújtaniuk és a részletes atlaszt ez alapján rendszeresen frissítik. A megjelenített digitális térképek az OpenStreetMap adatbázisából származnak.

A nyilvántartási rendszer az ENSZ Európai Gazdasági Bizottsága (UN-ECE) által kötött nemzetközi megállapodáson és az Európai Unió Egységes Európai Káros Anyag-Regiszterének létrehozásáról szóló rendeletén alapul. Légszennyezettségi térképek hazánkban is elérhetőek, többek között az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózatnak és az Időkép.hu-nak köszönhetően.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások