Idős és egyedül élő emberekre készül az ipar

Idős és egyedül élő emberekre készül az ipar

2009. június 9. 11:05, Kedd
Politikusok, tudósok és IT-cégek évek óta azon dolgoznak, hogy kidolgozzák az évtizedek múlva használható informatikai és távközlési rendszerek alapjait. Becslések szerint 2050-re az emberiség 70 százaléka városban fog élni és a többségük magányos lesz. Azonban azt még nem lehet tudni, hogy miként oldják meg ezeknek a metropoliszoknak az energia- és az élelmiszer-ellátását, a közlekedését és hogyan szavatolják majd a lakók biztonságát.

Tokióban külön városrészt alakítottak ki az időseknek. Ez az úgynevezett Sugamo-negyed. Harajukuban ezzel szemben főleg fiatalok laknak. A helyi üzletek és szolgáltatók specializálták magukat, attól függően, hogy milyen korosztály tagjai képezik a vásárlóik többségét. Sugamóban a járdák olyan szélesek, hogy az akkumulátorokkal hajtott kerekesszékek is elférnek rajtuk, az üzletekben mindenhol árulnak nagyothalló készülékeket, nagy billentyűs mobiltelefonokat és kifejezetten időseknek kifejlesztett számítógépes programokat.

Hasonló negyedek hamarosan a világ minden nagyvárosában megjelenhetnek. Japán mindenképpen éllovasnak számít, hiszen az országnak 20 000, száz évesnél öregebb állampolgára van. A 128 millió helyi lakos 20 százaléka 65 évesnél idősebb. Az ipar felismerte, hogy ezt a célközönséget is ki kell szolgálnia. Nem véletlen, hogy napjainkban egyre több különleges megoldás jelenik meg a piacon. Már nem számítanak kuriózumnak az otthoni egészségügyi állapot-ellenőrző készülékek, az intelligens hűtőszekrények és lakásrendszerek. Sőt még olyan speciális vécét is lehet kapni, amelyben egy számítógépes szenzor méri a vizeletértékeket. Az integrált rendszer azonnal tájékoztatja a háziorvost, hogy ha a mért adatok átlépték a határértékeket.

Ken Sakamura japán építész már az 1990-es évek elején bemutatta első intelligens házát Tokióban. Minden berendezés összeköthető és tetszőlegesen vezérelhető. Németországban a duisburgi Inhaus cég az elmúlt 6 évben több idősek otthonát is felszerelt intelligens vezérlőberendezésekkel. "A célunk az, hogy a technika nem vegye át a ház és a lakói feletti irányítást, hanem támogassa őket" - közölte Enrico Löhrke, az Inhaus ügyvezető igazgatója.

Éjjel automatikusan felkapcsolódik az irányjelző lámpa, hogy ha az egyik öreg lakó felkel az ágyából. A tűzhely azonnal riadóztat, ha a főzés vagy a sütés után nem kapcsolták le. Az irányítás megoldható a falakon elhelyezett érintőképernyők segítségével, éppúgy, mint mobil miniatűr számítógépekkel. Egyetlen gombnyomásra kihívhatók a rendőrség, az éjszakai ügyelet vagy a mentők. Ami eddig különlegességnek tűnt, az egyre inkább a mindennapjaink részévé fog válni, és nem csak egyes, hanem az összes készülék lassan képes lesz megfelelni az idősek által támasztott követelményeknek.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások