Ma ismertetik Nagy-Britannia digitális jövőképét

Ma ismertetik Nagy-Britannia digitális jövőképét

2009. június 16. 11:21, Kedd
Várhatóan a mai napon mutatja be Lord Carter a Nagy-Britannia digitális jövőképét felvázoló Digital Britain jelentést. A program összegzi a brit kormány hosszú távú elképzeléseit a digitális korszak változásaira és kihívásaira vonatkozóan, így fény derül arra is, hogy a szigetország vezetői hogyan kívánnak reagálni az illegális letöltés és kalózkodás egyre komolyabb következményeire.

A Digital Britain jelentés első változatát 2009 januárjában tették közzé. Azóta szinte minden érintett médiaipari és jogvédő szervezet véleményezte a megfogalmazott javaslatokat, valamint ismertette saját elképzeléseit. A jelentés végleges változatát Lord Carter, brit kommunikációs miniszter várhatóan 2009. június 16-án mutatja be. A javaslattevő programcsomag a szélessávú internet-hozzáférést, a médiaszabályozást- és tulajdonlást, az országos és regionális közszolgálati médiumokat, valamint a kalózkodást érintő kérdésekkel foglakozik majd.

Bár a januári verzióban a kalózkodás megfékezésére vonatkozó elképzelések még csak részben voltak kidolgozottak, de már az akkori Digital Britain jelentés is fő célkitűzésként jelölte meg a kreatív iparágak védelmét a kalózkodással szemben. A cél elérése érdekében alkalmazható és alkalmazandó eszközökre vonatkozó elképzeléseiket mind a gyártók, mind a forgalmazók, a tartalom- és az internetszolgáltatók ismertették az elmúlt fél évben.

A jogtulajdonosok egy része - köztük a lemezkiadók - a francia HADOPI-törvényhez hasonló, az illegális letöltést az internetkapcsolat ideiglenes felfüggesztésével büntető jogszabályok bevezetésében látja a megoldást. Ugyanakkor a francia mintát, amelyet egyébként a helyi alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősített, több érintett is elvetette. A film- és televíziós iparág szereplői ehelyett az internetszolgáltatókat köteleznék figyelmeztető levelek kiküldésére és az illegális letöltést megnehezítő technikai akadályok bevezetésére. Az internetszolgáltatók többsége viszont nem kíván jogérvényesítő szerepet játszani, mivel úgy vélik, a jogtulajdonosok felelőssége jogaik védelme. Álláspontjuk szerint a kalózkodással szemben a leghatékonyabban csak úgy lehetne felvenni a harcot, ha a médiaipar képviselői legális, egyszerű és legfőképpen olcsó letöltési alternatívát kínálnának az internetezőknek.

Az eddig nyilvánosságra került információk alapján biztosra vehető, hogy Lord Carter nem tesz javaslatot az ún. három csapásos rendszer bevezetésére. Ehelyett a Digital Britain jelentés az internetszolgáltatók figyelmeztető üzenetek kiküldésére és technikai akadályok alkalmazására kötelezése mellett foglal majd állást. Egyelőre nem tisztázott, hogy milyen kritériumrendszer alapján döntik el, hogy kik kapnak figyelmeztetést, és kérdéses a technikai akadályok gyakorlati mibenléte is, de az elképzelések szerint létrejön egy, a jogtulajdonosok által fenntartott jogvédő szervezet, amelynek fő feladata a vonatkozó rendelkezések végrehajtása lesz.

A jogtulajdonosok felvetése és a végrehajtó hatóság létrehozása ellenére valószínűleg továbbra is a jogtulajdonosok hatáskörében marad a jogsértőkkel szembeni bírósági eljárás kezdeményezési joga. Mindezzel párhuzamosan pedig, az internetszolgáltatók javaslatához hasonlóan, a Lord Carter által jegyzett jelentés a legális alternatívák, így a fizetős letöltő szolgáltatások létrehozását is követendő irányként jelöli majd meg.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások