2009. július 3. 01:34, Péntek
A számítógépek tápegységeinek hatékonyságát hivatott javítani az Energy Star 5.0, amelynek rendelkezései szerint a logó használatához az eddiginél is jobb termékekkel kell előállniuk a gyártóknak.
Az Environmental Protection Agency a tengerentúlon 1992 óta felügyeli a szabvány fejlesztését és alkalmazását, különös tekintettel a személyi számítógépek tápegységeire, amelyeknek az előírtnak megfelelő adatokkal kell megjelenniük a piacon. A család újabb tagjai révén egyre szigorodó előírásokkal kell megbirkózniuk a gyártó vállalatoknak, immár a 80 százalék feletti hatékonyságot biztosítva saját típusaik esetében.
Az
Energy Star 5.0 fontosabb pontjait már tavaly kidolgozták, az új szabvány azonban csak most, egészen pontosan július 1-től lépett életbe. A 2007-től használt négyes verzió már alaposan megemelte a lécet, hiszen a 80 PLUS program keretében csak azon tápegységek esetében használhatták a logót a gyártók, amelyek 20, 50 és 100 százalékos terheltség mellett is legalább 80 százalékos hatékonysággal üzemeltek - vagyis a példaként kiragadott 500 watt biztosítása esetén maximum 625 wattot igényeltek a hálózat oldaláról.
Most ezt még tovább finomították, mégpedig további három besorolás alkalmazásával. Eszerint a bronz fokozatot érdemlő tápegységek hatékonysága a már említett három terhelési adat mellett 82 és 85 százalék között mozog, Az ezüst fokozat esetében az intervallum 85-88 százalék, míg az arany fokozatra csak azon termékek érdemesek, amelyek ezt még tovább, 87 és 90 százalékra emelik. Az EPA szerint jelenleg 1610 különböző típus felel meg az alap követelménynek (80 PLUS), míg a bronz érmét 708, az ezüst fokozatot 132, az arany medáliát pedig mindössze 88 termék érdemli meg.
Ezüst fokozatú tápegységet elsőként a Cooler Master dobott piacra, míg arany besorolású változatot az OCZ mutatott be először. Minden, július 1. után gyártott terméknek meg kell felelnie a 80 százalékos alap követelménynek, hogy kiérdemelje az Energy Star logót.