Emmy: nem a Cobra 11 a legjobb sorozat

Emmy: nem a Cobra 11 a legjobb sorozat

2009. július 22. 00:41, Szerda
Fórumokon általában vérgőzös viták szoktak zajlani arról, hogy melyik a legjobb sorozat, de szerencsére végre eldőlt a kérdés, ezentúl nyugalom fog honolni. Remélhetőleg a rajongók is elfogadják, hogy hiába itthon a Cobra 11 a legnézettebb heti sorozat, attól még nem biztos, hogy az a legjobb.

Az Emmy a televíziózás Oscar..., bla-bla-bla, valószínűleg az olvasó lenézése lenne, ha minden évben el kellene ismételni az evidenciákat, miszerint Amerika szereti díjazni a nagyjait, s a legjobb filmek mellett a legjobb tévés produkcióknak, talkshow-knak, tévéfilmeknek, sorozatoknak is előszeretettel osztogat mindenféle szobrocskákat. Nagyjából az éppen aktuális sorozatidények végén a szériák készítői össze szoktak ülni és kiválasztják azon epizódot vagy epizódokat, melyeket elküldenek a színészekből, rendezőkből, írókból, operatőrökből, egyszóval szakmabeliekből álló Akadémiának, hogy annak tagjai megtekintve a kapott anyagokat, tiszta lelkiismerettel választhassák ki, hogy az adott tévés évadban melyik volt a legjobb sorozat, ki volt a legjobb színész, illetve melyik szériában voltak a legmutatósabbak a művégtagok. (Utóbbi kategóriában tavaly a John Adams, előtte a Doktor House és a Sírhant Művek nyert.)

Akárcsak az Oscarra, az Emmy-re is jellemző, hogy nagyon ritka, hogy nem a legesélyesebbek kapják a nominációkat, de természetesen - hogy ne érhesse szó a ház elejét - mindig bekerülnek a kiemelt sorozatok, színészek közé olyanok, akikre senki sem számít. Idén ráadásul az Emmy szervezői, hogy növeljék az izgalmakat és a merítést, a fő kategóriákban nem 5, hanem 6 jelöltet neveztek meg, ami volt, hogy 7-re nőtt, hiszen a legjobb drámáknál holtverseny jött létre a szavazatszámlálást követően.


Ez utóbbi egyébként természetesen a királykategória olyan sorozatok részvételével, mint a Lost - Eltűntek, a Dexter, a Doktor House, a Hármastársak, a Hatalom hálójában, valamint a két legnagyobb esélyes, az itthon még nem sugárzott Breaking Bad és a magyar közönség által a Magyar Televízió jóvoltából remekül ismert Mad Men - Reklámőrültek. Utóbbi egyébként tavaly már szétnyerte magát a díjkiosztókon, s idén sem várható másképpen.

Többek között fent nevezett sorozatból Jon Hamm a legesélyesebb, hogy ismét hazavihesse az Emmy-t a legjobb férfi főszereplő kategóriában, ahol pedig ott van a ötödjére jelölt Hugh Laurie is (eddig egyszer sem nyert), vagy maga Dexter, Michael C. Hall, s persze a tavalyi győztes, Bryan Cranston (Breaking Bad) is. A tavalyi hasonló jelöltlistához egyébként Simon Baker (A mentalista) csatlakozott. A hölgyeknél is ismert nevek küzdhetnek meg egymással, hiszen Kyra Sedgwick, Glenn Close, Sally Field, Mariska Hargitay és Holly Hunter is szerepelt a tavalyi jelöltek között (akkor Glenn Close nyert) - idén hatodikként Elizabeth Moss (Mad Men - Reklámőrültek) csatlakozott a krémhez.


A komikus színésznők között is csupa régi ismerősre lelhetünk, hiszen 2009-ben is nyerhet a tavaly jelölt Christina Applegate, Mary-Louise Parker, Julia Louis-Dreyfus és a tavalyi győztes Tina Fey is, azonban a pixisből kikerült az Ugly Betty sztárja, America Ferrara, s helyére Sarah Silverman, valamint az újoncsorozattal rendelkező Toni Collette lépett. A férfi komikusoknál is hasonló a helyzet, a tavaly ötösfogatból négyen ismét nyerhetnek (Charlie Sheen, Tony Shalhoub, Alec Baldwin, Steve Carell), az ezúttal nem jelölt Lee Pace helyét pedig Jemaine Clement és Jim Parsons "örökölte meg".

A statisztikák kedvelőinek még annyit elárulunk, hogy miután az ember végignézi az összes kategória jelöltjeit, megállapíthatja, hogy A stúdió kapta a legtöbb nominációt, szám szerint 22-t, míg mögötte a Mad Men - Reklámőrültek szerezte meg a második helyet 16 jelöléssel.

A 2009-es Emmy jelöltjei a főbb kategóriákban:

Legjobb dráma

Breaking Bad
A hatalom hálójában
Dexter
Doktor House
Lost - Eltűntek
Mad Men - Reklámőrültek
Hármastársak

Legjobb komédia

Törtetők
Family Guy
Slágermájerek
Így jártam anyátokkal
Nancy ül a fűben
The Office
A stúdió

Legjobb férfi drámai főszereplő

Simon Baker (A mentalista)
Gabriel Byrne (In Treatment)
Bryan Cranston (Breaking Bad)
Michael C. Hall (Dexter)
Jon Hamm (Mad Men - Reklámőrültek)
Hugh Laurie (Doktor House)

Legjobb női drámai főszereplő

Glenn Close (A hatalom hálójában)
Sally Field (Testvérek)
Mariska Hargitay (Különleges ügyosztály)
Holly Hunter (Saving Grace)
Elisabeth Moss (Mad Men - Reklámőrültek)
Kyra Sedgwick (A főnök)

Legjobb férfi komikus főszereplő

Alec Baldwin (A stúdió)
Steve Carell (The Office)
Jemaine Clement (Slágermájerek)
Jim Parsons (The Big Bang Theory)
Tony Shalhoub (Monk, a flúgos nyomozó)
Charlie Sheen (Két pasi meg egy kicsi)

Legjobb női komikus főszereplő

Christina Applegate (Nem ér a nevem)
Toni Collette (Tara alteregói)
Tina Fey (A stúdió)
Julia Louis-Dreyfus (Christine kalandjai)
Mary-Louise Parker (Nancy ül a fűben)
Sarah Silverman (The Sarah Silverman Program)


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások