Fogyasztóvédők sikere a Google ellen

Fogyasztóvédők sikere a Google ellen

2009. augusztus 29. 13:48, Szombat
A Hamburgi Tartományi Bíróság ítéletének értelmében a Google nem alkalmazhatja többet tíz korábbi szabályozását és nem is hivatkozhat rájuk.

Az észak-németországi kikötőváros aligha lesz a webes konszern munkatársainak kedvelt települése. Előbb prof. dr. Johannes Caspar adatvédelmi biztossal gyűlt meg a bajuk, most pedig a helyi tartományi bíróság hozott a Google számára kedvezőtlen ítéletet.

A testület ezzel a Német Fogyasztóvédelmi Központok Szövetsége (VZBV) beadványának adott helyt és kimondta: a vállalat által korábban alkalmazott szabályok sértik a jelenleg hatályos adatvédelmi előírásokat, valamint használatuk hátrányos helyzetbe hozhatja a fogyasztókat. "A döntés jelzés más webes cégeknek is, hogy az adat- és a fogyasztóvédelmet komolyan kell venniük" - jelentette ki Gerd Billen, a VZBV elnöke. A tíz vitatott szabály közül az egyiknek köszönhetően a konszernnek joga volt a szerzői jog által védett művek nyilvánosságra hozatalához. Ez azt jelentette, hogy a legrosszabb esetben a Google akár a szolgáltatásait használó regisztrált látogatók (Gmail-tagok stb.) magán jellegű dokumentumaihoz is hozzáférhetett volna.

A Hamburgi Tartományi Bíróság álláspontja szerint ugyanakkor ez a rendelkezés elfogadhatatlan, mivel a felhasználók nem tudhatták, hogy a Google-t milyen jogok illetik meg. Egy másik szabály lehetővé tette, hogy a webes cég e-maileket vagy más tartalmakat az elektronikus postafiókok tulajdonosainak értesítése vagy tudta és beleegyezése nélkül átnézzen, átvizsgálhasson vagy akár törölhessen. Ez nem csak magán jellegű iratokat, hanem akár még nyilvánosságra nem hozott tudományos munkákat is érinthetett volna. A legtöbb pont az adatvédelemhez kapcsolódott. Ezek értelmében a vállalat harmadik félnek kiadhatta a felhasználók adatait, akár reklámcélokra is.

A VZBV úgy vélte, hogy az ítélet erősíti a fogyasztók jogait, ugyanakkor bebizonyosodott, hogy egy amerikai konszernre is vonatkoznak az európai előírások és törvények. Stefan Keuchel, a Google szóvivője elmondta, hogy az eljárás tárgyát már rég nem használt szabályok képezték. Tény, hogy néhány ezek közül rosszul volt megfogalmazva, de ezeket a cég már egy éve módosította. Éppen ezért a beadványt semmi sem indokolta. A szakember hozzátette: soha sem volt joguk a szerzői jog által védett tartalmak vagy magán jellegű dokumentumok nyilvánosságra hozatalára. A rendelkezések kizárólag azt a célt szolgálták, hogy a felhasználók másokkal is megoszthassák a tartalmaikat.

Keuchel szintén cáfolta, hogy e-maileket törölhettek volna. csupán arról volt szó, hogy a törvények értelmében kötelesek adott esetben törölni a tiltott tartalmakat. De nem olvassák át a látogatóik levelezését. A webes konszernnek egy hónapon belül el kell döntenie, hogy fellebbez-e a határozat ellen.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások