2009. szeptember 25. 20:44, Péntek
Szakemberek úgy vélik, hogy hamarosan sok felhasználó számára a valódi és a virtuális világ eggyé válhat.
"A technológiai forradalom következtében az internet berobbanhat a valódi világba. Az emberek mindig online lesznek és lehetőségük lesz, hogy a realitást valós idővel párhuzamosan digitális tartalmakkal bővítsék ki" -
jelentette ki Daniel Bischoff trendkutató a Zürichi Egyetemen tartott IT-trendekkel foglalkozó konferencián.
A rendezvényt a Future Network által szervezte, a célja az volt, hogy bemutassa: milyen technológiai jövőkép várhat az emberiségre.
Napjainkban a különböző mobil készülékek már lehetővé teszik a képek felismerését, webes hozzáférést biztosítanak és különleges kijelzőtechnológiákkal büszkélkedhetnek.
Nos, Bischoff szerint a jövőben hasonló funkciók kerülnek többek között a szemüvegekbe, de a kár a kontaktlencsékbe és akár teljesen apró implantátumokba is, amelyek a kiegészítő információkat képesek lesznek közvetlenül az emberek szeme elé vetíteni.
Ötletekből és elképzelésekből természetesen nincs hiány. Ezek közül néhányat már kutatóprojektben tesztelnek.
Az egyik érdekes ötlet például, hogy a jövőben jóval egyszerűbben kereshet majd valaki lakást. Elég lesz csak kiválasztania a neki szimpatikus lakóövezetet és a mobil készülékének segítségével azonnal tudni fogja, hogy melyik lakás vagy ház el- vagy kiadó. Az eszköz azt is megmutatja, hogy melyik lakás hány szobás, milyen felszereltségű, bútorozott-e vagy sem, mennyiért bérelhető vagy vásárolható meg és mik az ingatlanközvetítő elérhetőségei.
Ráadásul a funkció összeköthető lesz a lakáskeresők portáljaival, a Wikipédiával, a Flickr és a Google szolgáltatásaival vagy éppen a Layarral.
"Ezekből a fejlesztésekből teljesen új üzleti modellek alakulhatnak ki, mivel az emberek a fontos információkért mindig készek lesznek fizetni. De azt nagyon nehezen lehet előre tudni, hogy melyik üzleti modell lesz valóban sikeres mondjuk 2020-ban" - hangsúlyozta Bischoff.
Moshe Rappoport, az IBM Research munkatársa szintén azt mondta, hogy most a technológiai fejlődést tekintve forradalmi fordulóponthoz érkezett az emberiség. Ma már az informatikától és a távközléstől nem csak a könnyebb és gyorsabb kommunikációt várjuk el, hanem azt is, hogy megkönnyítse a mindennapi életünket, sőt megoldja a globális problémákat is.
Ahhoz azonban, hogy a fejlesztésekből az átlagemberek is profitálhassanak, elsősorban könnyebb és egyszerűbb, jobban áttekinthető kezelőfelületekre lesz szükség.
Rappoport példaként az iPhone sikerét említette. Ez szerinte pont oda vezethető vissza, hogy a készülék menüje rendkívül egyszerű felépítésű és abban a fiatalokon kívül az idősebbek is könnyen eligazodnak.
Clemens Cap rostocki egyetemi professzor ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a technológiai fejlődés és az új üzleti modellek mellett számos etikai kérdést is fel kell majd tennie magának az emberiségnek a következő hónapokban és években.
Amennyiben az ember a technikai segédeszközöknek köszönhetően - a személyes információival, tapasztalataival együtt - egyre inkább beleolvad a digitális világba, akkor a határaihoz érkezhet. Éppen ezért hárulhat majd nagy felelősség a távközlési szolgáltatókra.
Egy másik komoly problémát jelenthet a drasztikus mértékben növekvő digitális adatmennyiség.
"Nem véletlen, hogy ma már olyan fogalmakat kell használnunk, mint a petabyte, az exabyte és a zettabyte. 2011-re az emberiség által termelt digitális adatmennyiség az IDC tanulmánya szerint elérheti az 1,8 zettabyte-ot, ami kereken 1,8 milliárd terabyte-nak felel meg. Ezzel párhuzamosan a rendelkezésre álló szabad adattárolási kapacitások kereken 50 százalékkal csökkenhetnek.
Éppen ezért a vállalatoknak már most tervet kell készíteniük arra vonatkozóan, hogy miként különböztethetők meg a fontos információk a kevésbé fontosaktól, valamint hogy miként oldható meg az adatok hosszú távú megőrzése" - szögezte le André Golliez, a Svájci Informatikai Társaság elnöke.