Új HP tintasugaras nyomtatók a lézerek ellen

Új HP tintasugaras nyomtatók a lézerek ellen

2009. október 9. 12:09, Péntek
A kisirodai szegmensben a HP új tintasugaras nyomtatói szeretnék átvenni lézeres társaik egyeduralmát. Szerintük ezek nem felelnek már meg a korábbi besorolásnak.

A közfelfogásban a lézernyomtatók szerepelnek mint "komoly" irodai eszközök, melyeket hálózatban gond nélkül lehet terhelni; precíz, kontrasztos fekete-fehér képminőségük van, továbbá megfelelő kihasználtság mellett költséghatékonynak számítanak. A tintasugaras technológia a kicsi, olcsó nyomtatók körében ismert, valamit arról, hogy a komolyabb típusok fotóminőséget produkálnak (megfelelő típus és papír esetében) - ezt viszont a lézernyomtatók nem tudják.

A legnagyobb nyomtatógyártó, a Hewlett Packard sajtótájékoztatón mutatta be legújabb Photosmart és Officejet nyomtatóit, melyek állításuk szerint nemcsak felülmúlják a korábbi típusokat, de egyes szempontokból borítják az eddigi besorolást és éles különbséget a két technológia között.

A HP-ról a szakmában már tíz évvel ezelőtt is az a hír járta, hogy költségvetésének 50%-át kizárólag marketingre, és csak a másik 50%-ot költi kutatás-fejlesztésre. A többi gyártó nem alakított ki ilyen stratégiát, legalábbis nem ilyen drasztikus mértékben, de nem is sikerült nekik átvenni a vezető pozíciót a HP-től egyetlen esetben sem. A szóbeszéd azt is mondta, hogy a HP nyomtatók semmivel sem jobbak mint a többi vezető márka termékei, sőt, egyes típusok és - ami fontosabb - a hozzájuk tartozó kellékanyagok vonatkozásában a konkurrencia olcsóbbat produkál. Az agresszív marketingre elköltött dollármilliók hatása azonban meglátszik a HP piaci részesedésében a mai napig, és sok olyan cég van, ahol valahogy magától értetődő, hogy HP terméket használnak.


Mindenesetre a HP most is komoly jelentőséget tulajdonít új termékeinek bevezetésének: a Campona rendezvénytermében megtartott sajtótájékoztatón - melyen mi is ott jártunk - a megjelentek a Tropicariumban készített fotóikkal próbálhatták ki az eszközöket, és amolyan "tabudöntögető" előadást hallgathattak végig. Ennek lényege, hogy a HP nem kevesebb, mint 2 milliárd dollárt költött el az új tintasugaras nyomtatómotorjának kifejlesztésére.


Ez a tudatunkban rögzült előítéletek fényében igen merész vállalkozásnak tűnik, azonban a HP azt állítja, hogy bizonyos szempontokból az új tintasugaras nyomtatók túlszárnyalják lézeres társaikat. De nézzük a konkétumokat:

Officejet és Officejet Pro termékek (Officejet 6000, 6500, 6500 Wireless, Officejet Pro 8000, 8000 Wireless, 8500 és 8500 Wireless):
Az elhangzottak szerint havi 5 ezer oldalas terhelés esetében immár jobb választás egy HP Officejet készülék, mint a lézernyomtatók, valamint mivel az üzleti tintasugaras a leggyorsabban fejlődő nyomtatókategória, 2011-re a teljes lézerpiac 10%-át fogják kitenni.


Az új készülékek pigmentalapú festéket és kisebb méretű cseppeket alkalmaznak, ezért dokumentumnyomtatásban elérték a lézernyomtatók minőségét. Mindezt úgy, hogy közben a lapköltség lényegesen alacsonyabb: ebben a kategóriában a lézernyomtatók 8-12 Ft, a mostani Officejetek pedig 5,2 Ft, opcionális XL partonnal 3,2 Ft költség mellett nyomtatnak. Az alacsonyabb lapköltségű lézernyomtatók milliós árkategóriában vannak, melyek vételára csak nagy mennyiségű nyomtatás esetében térül meg egy idő után.


Pozitív érvként elhangzott továbbá, hogy a tintasugaras nyomtatóknak sokkal kisebb bemelegedési idejük van. A lézerek nagy előnye, hogy minden papírtípuson azonos, fényes bevonatot produkálnak, melyek nem maszatolódnak ezt pedig az ún. ColorLok papírokkal való vízállósság hivatott reprodukálni.

A készülékekben - típustól függően - található továbbá Ethernet kártya, Wifi, opcionális papírtálca, duplexer, ADF, kártyaolvasó, és faxkezelési, -digitalizálási automatikák. A nyomtatási sebesség 11-15 lap/perc, valamint a tinta színenként cserélhető a készülékekben.

Photosmart és Deskjet termékek (Deskjet F2480 és 4580, Photosmart, Photosmart with Wireless, Photosmart Plus, Photosmart Premium, Photosmart Premium with Fax):


A fotónyomtatásra alkalmas készülékek leglényegesebb eleme szintén a már említett, új nyomtatómotor. Az előadók szerint ennek köszönhetően először produkálnak laborminőséget, méghozzá alacsonyabb költségek mellett: az alkalmazott harmadik generációs tintapatronok kétféle méretű fúvókákat tartalmaznak: 3 × 200 színes fúvóka 5, a másik szintén 3 × 200 fúvóka 1,5 pl-es cseppeket lövell ki.


Minden típus központi koncepcióeleme a színes "TouchSmart" érintőképernyő, melynek típustól függően többféle mérete van. Az ideológia szerint egy ilyen készülék a család médiaközpontjaként működhet, ami számítógép nélkül is mindenki számára könnyen kezelhető, ezért - szintén típustól függően - található bennük Wifi, WPS vezetéknélküli védelem, Bluetooth, kártyaolvasó, automata papírtípus-felismerés.


Az érintőképernyőn keresztül fotóinkba belenpiszkálhatunk, valamint a hozzá tartozó szoftverek automatizált funkciói egyszerűbbé hivatottak tenni a készülékek kezelését. A hozzátartozó szoftverek megkönnyítik a nyomtatás műveletét, valamint a weboldalak nyomtatását úgy, hogy csak az az elem jelenjen meg a nyomatban, amit látni szeretnénk.

A multifunkciós készülékek pedig professzionális, 4800 × 4800 dpi felbontású, 48 bites színmélységű lapbeolvasásra alkalmasak.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások