EFF: trójai faló Genachowski terve

EFF: trójai faló Genachowski terve

2009. október 23. 06:53, Péntek
Az Electronic Frontier Foundation bírálta az amerikai távközlési szabályozó hatóság vezetőjének internet semlegességi elveit, mivel leváltása után egy másik vezető akár ellentétes döntéseket is hozhat.

A civil szervezet nemes egyszerűséggel "trójai féregnek" nevezte Julius Genachowski terveit. Mindez azért érdekes, mert a szakember kifejezetten a világháló semlegessége mellett állt ki és az EFF is e terület egyik élharcosának számít. Julius Genachowskit Barack Obama kormánya nevezte ki és a mai napon mutatja be hivatalosan is az internetszolgáltatók jövőbeni működésére vonatkozó javaslatcsomagját. Az EFF szerint azonban a tervezettel egy alapvető probléma van, az, hogy az FCC azt hiszi, hogy neki egyedül korlátlan hatalma van az internet szabályozására. Ilyen jellegű meghatalmazást viszont az amerikai Kongresszus soha nem adott a szövetségi hivatalnak.

A civil szervezet leszögezte, hogy Genachowski akciója éppen ezért a hatalom megszerzésére tett lépésnek minősül. Szintén fontos kérdés, hogy elegendő-e csak megváltoztatni a jelenlegi internetes szabályokat vagy teljesen új jogi háttérkörnyezetet kell kidolgozni. A legnagyobb veszélyt az EFF abban látja, hogy ha elfogadjuk az FCC döntéseit, akkor később egy új, esetleg az internet semlegessége mellett nem ennyire elkötelezett vezető, teljesen ellentétes intézkedéseket hozhat majd. Ez pedig elősegítheti az online cenzúra erősödését és elterjedését.

Az FCC szerepének kérdése jelenleg is élénk vita tárgya a Comcast kontra fájlcserélők ügyben. Az EFF úgy vélte, hogy az amerikai Kongresszusnak egyértelmű helyzetet kell teremtenie azzal, hogy csökkenti az FCC befolyását és egyetlen feladatául az internetsemlegesség megóvását jelöli ki.

Genachowski szeptemberben leszögezte, hogy a hálózati szabadság és a nyitottság csak a legális tartalmak és szolgáltatásoknak jár. Az FCC elnöke azt akarja elérni, hogy a jövőben a szolgáltatók ne akadályozhassák vagy korlátozhassák egyoldalúan az adatforgalmat. Az internet semlegességéért állt ki a hivatal mellett a Google és a Microsoft, míg a Comcast, az AT&T, a Verizon és más távközlési konszernek ugyanakkor azért harcolnak, hogy a forgalomkorlátozási vagy szüneteltetési kérdésekben ők dönthessenek.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások