Minden böngészőnek van ujjlenyomata

Minden böngészőnek van ujjlenyomata

2010. február 2. 12:38, Kedd
Az Electronic Frontier Foundation (EFF) munkatársai jelenleg azt vizsgálják, hogy vajon egy böngésző használata mennyiben jelenti a virtuális ujjlenyomatunkat.

Ha valakinek csak a nevét ismerik, az önmagában még nem elég az azonosításához. Sok más, apró adatra is szükség van, hogy összeálljon valakinek a profilja. A világhálón mindez rendkívül könnyen működik és ez bizonyos szempontból aggasztó is. Számos információt meg lehet szerezni valakiről, a felhasználási szokásairól. Ugyan az illető nevét nem mindig tudhatjuk meg, de kideríthető, hogy milyen operációs rendszert és szoftvereket használ, vagy hogy milyen kiegészítőket telepített fel a böngészője mellé.

Az EFF egy kísérleti programot indított, melynek neve Pantopticlick és amely segít a mozaikok összeállításában. A portálon bárki tesztelheti, hogy mennyire azonosítható mások számára. Ha például a teszt végén azt olvassuk majd, hogy: "Your browser fingerprint appears to be unique among the 179,460 tested so far.", akkor az azt jelenti, hogy gond nélkül azonosítani tudnának bennünket egy 180 000-es tömegben. Nem túl megnyugtató.

Már a hagyományos úgynevezett User-Agent megoldások segítségével is sok dolog kideríthető egy felhasználóról, mivel általában 1500 emberből csak egy használja ugyanazokkal a specifikációkkal (operációs rendszer, böngésző, nyelv, betűtípus és néhány más adat) a számítógépét. A legárulkodóbbak azonban a pluginek, vagyis a szoftverek kiegészítő moduljai, mivel ezeket csak ritkán használják ugyanolyan összeállításban az emberek.

Az EFF mindenesetre néhány tanácsot is adott azoknak a felhasználóknak, akik nem szeretnének könnyen azonosíthatóak lenni a világhálón. Célszerű például a Javascript kikapcsolása, valamint a NoScript és az Adblock Plus böngészőkiegészítők használata, mivel utóbbiak képesek blokkolni a Google Analytics és más hasonló szolgáltatásokat. Fel kell ugyanakkor arra is készülni, hogy az online szörfölésünk ezután biztonságosabb, de egyben lassabb, körülményesebb lesz. Végül, de egyáltalán nem utolsó sorban: amennyiben lehetséges célszerű és ajánlott a privát böngészés üzemmód használata.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások