Átalakulásra kényszerül az osztrák ORF

Átalakulásra kényszerül az osztrák ORF

2010. február 24. 05:16, Szerda
Hosszú viták után megállapodtak egymással az osztrák kormánypártok az Osztrák Rádióról és Televízióról szóló törvény módosítása ügyében. Eszerint egy új, független médiahatóság felügyelné az ORF takarékossági intézkedéseit. A közszolgálati médium a következő négy évben 160 millió euróhoz juthat az államtól, kieső díjbevételek visszatérítése címén, azzal a feltétellel, hogy megvalósítja a saját maga által kitűzendő költségcsökkentési és szervezeti átalakítási célokat.

Az 1958-ban alapított Osztrák Rádió és Televízió (Österreichischer Rundfunk - ORF) 1974 óta működik közszolgálatiként, 2001 óta alapítványi formában. Függetlenségét törvény rögzíti. 2001 óta egy 35 tagú közönségtanács és egy szintén 35 tagú kuratórium működik az ORF mellett. A pártatlanságot a testületek bonyolult összetétele hivatott biztosítani: a parlamenti pártok, a tartományi kormányok és a szövetségi kormány, az egyházak, valamint szakmai érdekképviseleti szervezetek kinevezettjei és a nézők által választott tagok is helyet kapnak bennük.

A törvény három rádió és két televízióadó működtetését írja elő, de az ORF "túlteljesíti" ezt az előírást. Az ORF1 és ORF2 tévécsatornák mellett a televíziós választékhoz tartozik a - műsoridőn a társaság tulajdonában lévő TW1 turisztikai és sportadóval osztozó - ORF Sport Plus is. A rádiók közül a reklámmentes Ö1 hír-, hírháttér- és kulturális műsorokat sugárzó adó. Ö2 név alatt tíz regionális rádiót is működtet az ORF. Az Ö3 könnyűzenei, az FM4 az alternatív zenei stílus kedvelőihez és a fiatalokhoz szóló, részben idegen nyelven sugárzó adó. A világhálón az ORF hírportált és internetes tévéadást is kínál. 2006 óta digitális adást is sugároz, 2008 óta nagy felbontású (HD) minőségben is fogható.

Az ORF piaci monopóliumát 1993-ban oldották fel, az első országos kereskedelmi rádiók 1998-ban indultak. A leghallgatottabb osztrák rádió az Ö3 (33 százalék), de az ORF rádióinak piaci előnye évről évre csökken. A televíziózásban az ORF1 és az ORF2 együttes piaci részesedése 35-40 százalék, s egy felmérés szerint az osztrákok harminc százalékának az ORF a kedvenc tévéadója. Ugyanakkor, akárcsak több más közszolgálati televíziónál, az ORF műsorszerkezetét is gyakran érik bírálatok. A reklámbevételek folyamatosan csökkentek az utóbbi években, részben az Ausztriában sugárzó német kereskedelmi adók javára.

Az ORF vegyes finanszírozású közszolgálati média. Nagyobb részben a lakosságtól beszedett díjakból, kisebb részben reklám- és más bevételekből tartja fenn magát. A tartományonként változó, háztartásonként húsz euró körül mozgó díjak mintegy kétharmadát kapja meg, a fennmaradó rész a szövetségi állam és a tartományok költségvetésébe folyik be.

A díjakból származó bevétel csak a törvényben kötelezően előírt feladatokra fordítható, ilyenek a tájékoztatás, a tudományos és kulturális értékek közvetítése, az Ausztriában élő népcsoportok megjelenítése a programban, a sportolásra ösztönzés vagy a szövetségi államforma hangsúlyozása. Az Európai Bizottság tavaly októberben a közszolgálati és a kereskedelmi tevékenység szigorú elválasztására figyelmeztette az ORF-et. Megtiltotta például, hogy az interneten kereskedelmi tevékenységet folytasson, így például a programjaihoz nem kötődő, fizetős játékokat kínáljon a honlapján.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások