Az Apple kontra HTC-per margójára

Az Apple kontra HTC-per margójára

2010. március 5. 18:29, Péntek
Az Apple és a Google sokáig komoly szövetségesek voltak. Elég csak a Microsoft elleni közös fellépésükre gondolni. A helyzet azonban megváltozott.

Intő jel lehet a Google számára, hogy az Apple bejelentette: szabadalomsértés miatt akár perre is megy a HTC tajvani mobiltelefon-gyártóval. Mivel a HTC a Google G1 és Nexus One telefonok egyik fő gyártója, így sok szakértő és piaci elemző nem véletlenül tart attól, hogy kitörhet egy Google kontra Apple háború. A Google jelenleg az Apple egyik legnagyobb ügyfele, a keresőcég több száz laptopot vásárol a cégtől. Az is igaz, hogy a Mac OS X-en és a iPhone-on pedig előre fel van telepítve és be van állítva alapértelmezett szolgáltatásnak a Google keresője.

A HTC elleni perrel azonban ennek az idillnek hamarosan vége szakadhat és ez az ügy könnyen a mobil internetes piacért folyó háború előfutárává válhat. Az Apple HTC elleni bírósági beadványából nagyon gyorsan világossá válhat bárki számára, hogy a Steve Jobs vezette vállalat fő ellenségének nem igazán a tajvani gyártót, hanem az Android rendszert tartja. Márpedig Eric Schmidt Google-vezető szerint naponta kereken 60 000 Androidot futtató mobil készülék hagyja el a gyártósorokat.


Steve Jobs 2007 januárjában az első iPhone bemutatásakor így írta le a Multitouch felületet: "Varázslatosan működik. Nincs szükség beviteli eszközre. Sokkal pontosabb, mint bármely más érintőképernyő és semmibe veszi az akaratlanul vagy véletlenül történt bejegyzéseket. Szuperokos. Több ujjal is megadhatunk gesztusokat. Mindezt szabadalmaztattuk." Az iPhone-t pont a Multitouch különbözteti meg leginkább a konkurenseitől. A Google Nexus One idén januári bemutatásakor még híján volt ennek a képességnek, de februárban már elérhetővé válhat ez a funkció.

Az Apple az iPhone-szabadalmát az Egyesült Államok Szabadalmi Hivatala 2008. április 11-én a 7,479,949-es szám alatt jegyezte be. A 358 oldalas dokumentumban feltalálóként Steve Jobsot és 24 további személyt jelöltek meg. A szabadalmat 2009 januárban kapta meg végleg a konszern. Egyes elemzők - okkal - a korábbi IT-jogi háborúk megismétlődésétől tartanak, s azoknak szintén egyik főszereplője volt az Apple. Elég csak az 1988-ban kirobbant Windows-eljárásra gondolni, amikor az Apple a Windows kezelőfelülete miatt beperelte a Microsoftot. A pernek csak 1994-ben lett vége, mikor az USA Legfelsőbb Bírósága jogerősen a redmondi cégnek adott igazat. Igaz, akkor az Apple jogi pozíciója jóval rosszabb volt, mint most, mivel nem volt a kezében a bizonyítékként felhasználható szabadalmi bejegyzés.

Azt sem szabad ugyanakkor elfelejteni, hogy a Google aligha fogja magára hagyni a HTC-t, hiszen ha ez bekövetkezne, a többi gyártó ezt látva könnyen felmondhatná a vele kötött együttműködési szerződéseket. A Google pedig nem szokott pénzt és piacokat veszni hagyni.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások