Erősödik a verseny a magyar filmiparban

Erősödik a verseny a magyar filmiparban

2010. március 7. 22:50, Vasárnap
A belföldi problémák és a térségbeli erős konkurencia miatt egyelőre kérdéses, hogy filmes nagyhatalommá válik-e Magyarország. Az előző évek nehézségei után a legtöbb stúdió optimista és pozitívan értékeli a Raleigh Studios Budapest színre lépését is.

Igen erős - jellemezte tömören a magyarországi filmipar jelenlegi helyzetét Kálomista Gábor producer, a Magyar Producerek Szövetségének elnöke a The Hollywood Reporter című szaklap január végi számában. Kálomista szerint ezt a pozíciót elsősorban a filmkészítési hagyományoknak, a szakképzett munkaerőnek, az adószabályoknak és a sokféle forgatási helyszínnek köszönheti az iparág. A térségben csak az egyre erősödő Románia és Csehország jelent valódi konkurenciát.

Az erős konkurencián túl a magyar filmszakmának a határokon belül is több komoly kihívással kellett szembenéznie, s ezek részben még mindig éreztetik hatásukat - vélik a filmesek. A gazdasági válság nyomán megcsappantak a finanszírozási források, de nehézséget okozott a 2008-as filmtörvény féléves "szüneteltetése" is, ráadásul egy törvényhozási "baki" miatt tavaly novemberben ismét leálltak a filmes támogatások, s a hibát csak idén február közepén javította ki az országgyűlés.

A bizonytalansággal és a válsággal indokolja tavalyi gyenge eredményeit az etyeki Korda Studios és a pomázi Stern Film Studio & Media Center is. Az utóbbi tavaly mindössze 25 százalékos kihasználtsággal működött, ami egész évben összesen 30 forgatási napot jelentett és jelentős veszteséget hozott tulajdonosainak. A boszorkány évada (Season of the Witch) című, Nicolas Cage nevével fémjelzett film utólagos forgatási munkálatain túl mindössze kisebb reklámok forogtak Pomázon - panaszolta Hidvégi Péter, a stúdió vezetője. Reményei szerint az idei munkák márciusban, de legkésőbb április elején megkezdődnek, s a tavalyi kétszeresét kitevő, 50-60 százalékos kihasználtságot hoz 2010. A Stern a közeljövőben saját produkciós iroda nyitását is tervezi, valamint a rendezvényszervezésbe is beszállna.

Ugyan hitelállománya miatt veszteséget mutat a tavalyi mérleg, árbevétele alapján igen sikeres évet zárt a mogyoródi Astra Stúdió - mondta Herskovits Éva, a stúdió vezetője. A 2009-es repertoárban több nemzetközi film, így az amerikai Season of the Witch, a francia Jean Reno-mozi, A razzia (La Rafle) és Ken Follett Katedrális című népszerű regényéből készült nyolcrészes sorozat (The pillar of the Earth) is szerepelt, csakúgy, mint a Halálkeringő és a Cukorsó című magyar alkotások. Emellett sok reklám is forgott. A stúdióvezető pozitív eredményt vár.

A kilátások fontolgatásában legóvatosabbnak a Korda Studios mutatkozott. Jelenleg több külföldi produkcióval is tárgyalunk, s a remények szerint a stúdió a tavalyinál sokkal eredményesebb évet zárhat - jósolta szűkszavúan Csapó Tamás vezérigazgató. A belső munkálatok befejezése után a Kordában debütál a világ legnagyobb egy légterű műterme, emellett új kiszolgáló helyiségek, műhelyek, raktárak építését is tervezik.

A stúdiók hazai piaca áprilisban egy nagy szereplővel, a rákospalotai Raleigh Studios Budapesttel bővül, amely az amerikai Raleigh Studios első európai beruházása. Az új szereplő színre lépéséről egyelőre minden hazai konkurens pozitívan nyilatkozik, s elsősorban a Magyarországra érkező nemzetközi produkciók számának növekedését várja. A Raleigh - méretéből és nagyvállalati szerveződéséből fakadóan - elsősorban az etyeki Kordának jelent majd konkurenciát, azonban az iparág összes szereplőjének hasznot hajthat - véli Hidvégi. A piac jelenleg is telített, így minden stúdió biztosan nem telik meg, nyárra ráadásul jelentős szakemberhiány is kialakulhat a filmes piacon - véli Herskovits.

A rákospalotai lesz "a legjobb filmstúdió a kontinensen, pontosan úgy fog működni, mint ha Hollywoodban lenne" - fogalmazott korábban a Los Angeles Times-ban a Raleigh Studios vezetője. Európa megfelelő célpont a produkciók számára, és ha gazdasági értelme nem is lenne a beruházásnak, kreatív okokból is odamennek a befektetők - tette hozzá Michael Moore. Az amerikai lap beszámolója szerint a komplexum egy 4100 négyzetméteres szuperszínpaddal, egy 15 hektáros, szabadtéri forgatásokhoz használt kültéri területtel és egy filmes képzőközponttal is rendelkezik majd. A 70 millió dolláros stúdióberuházás a George és Mark Rosenthal ingatlanfejlesztők tulajdonában lévő, Amerikában mintegy 40 stúdiót működtető Raleigh Studios, valamint a magyar befektetők alkotta Origo Film Group közös vállalkozása. A filmstúdió hivatalosan április elsején nyílik meg, "belakása" a hónap végén kezdődik.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások