Pandorum - Halálhajó 2?

Pandorum - Halálhajó 2?

2010. március 16. 16:14, Kedd
Mit tennél, ha egy üres űrhajóban ébrednél és semmire sem emlékeznél? Utánanéznél, mi okozza a furcsa neszezést? Vagy magzatpózban a sarokba kucorodnál?

Németországban forgatott német scifi, ami nem ütődött és hozzánk is elért a mozikba? Nem hangzik rosszul. Persze, a támogatók között ott egy amerikai stúdió, éppen ezért Dennis Quaid és Ben Foster a két főszereplő, az ő karaktereik ébrednek úgy az Elysium nevű űrhajón, hogy az égegyadta világon semmire sem emlékeznek, csak azt látják, hogy senki mást nem látnak. Egyedül vannak. Nincs mese, ha nyoma vész a legénységnek, akkor el kell kezdeni a felderítést, s hőseink is teszik, minek hatására nyomasztó módon megszaporodnak a baljós neszezések és zörejek a háttérben, s idővel nem csak az élők száma, hanem a halottaké is növekedésnek indul. A nagy kérdés, hogy mi állhat a háttérben? Vagy "ki"?

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk ide! Klikk ide!

Hogy tetszett a Pandorum?
Tetszett, jó film
Közepes lett
Gyengén sikerült
A történet felütése ismerősnek tűnhet, sokan örülhettek, mikor meghallották, hogy újabb rejtélyeskedő, űrhajós horror van készülőben - szerencsére, illetve sajnos, a téma proverbális csontja egyáltalán nincs annyira lerágva, mint azt egy rajongó szeretné, ritka az ilyesmi a moziban. Persze a Pandorum szokás szerint megpróbál valami újat is belevinni az ismerős képletbe, melynek megoldása viszonylag friss. De.

Hiába teremt elsőre teljesen jó miliőt a német Antal Nimród, vagyis Christian Alvert, az Antitest és a nálunk (és Amerikában) már több mint egy éve halasztott 39 lépcső rendezője, sajnos a Pandorum nem tudja venni a közepesen magas akadályt. És ez nem azt jelenti, hogy a néző bánná a jegyre kiadott pénzt, hiszen valószínűleg rémüldözésre fizet be, a Pandorum hangjaihoz hasonlót pedig rég lehetett hallani a multiplexben, hiszen azok valóban a frászt hozzák az emberre. Azonban itt meg is állt a tudomány, valamiért a rendezőt is csak a hent és az ijesztgetés érdekli, a forgatókönyv érdekességeire magasról tesz. (Az eredeti szkript kivételesen érdekes olvasmány, látni, hogy mennyivel tartalmasabb lehetett volna a film. Ha.)

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk ide! Klikk ide!

Holott a belebegtetett Pandorum-szál, annak magyarázata, hogy mi az a Pandorum, kifejezetten érdekesnek tűnt, azonban ez idővel teljesen háttérbe kerül. Mint ahogy az űrhajó személyi állományának változását magyarázó tényező is bőven alkalmat adhatna filozofálgatásra, gondolkodásra, azonban az egy akcióközpontú filmnek kevésbé állna jól, így marad a szűk járatokban történő kúszás és menekülés. No, meg a már említett és elengedhetetlen hent.

Azért persze bőven akadnak pozitívumok is a filmben, például Antje Traue, a főhősnő, hiszen mindig jó a belevaló csaj szerepében ismeretlen európai színészt látni. Bár, ha egy fontos szerepben nem amerikai sztár szerepel, általában megosztja a Hollywoodért rajongó nézőket (valószínűleg ezúttal is ez történt), azonban nekik most le kell nyelniük az európai békát. A díszlettervező azonban nem európai volt, korábban a Resident Evilhez, az AVP-hez és a Spílerhez készítette a kulisszákat és jelen munkája után már nincs miért aggódni a Castlevania-film kinézete miatt. A Pandorum űrhajóbelsője ugyanis nagyon hangulatosan és eklektikusan néz ki, az ember szinte sajnálja, hogy a forgatás végeztével az utolsó szegig kipucolták azt a berlini stúdióból.

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk ide! Klikk ide!

Mindent összevetve kicsit szétszórt, de jó pillanatokat is mutató film lett a Pandorum. Se nem jó, se nem rossz, viszont aki odavan a műfajért, annak nem szabad kihagynia. Arra biztosan tökéletes, hogy parázs vita bontakozzon ki a nézők között, hogy a hasonló témájú sztorikkal rendelkező alkotások közül (Halálhajó, Nyolcadik utas: a Halál, Napfény, sőt a Dead Space) melyik a felsőbbrendű, melyik veri kenterbe a másikat. Miközben az efféle ízlésbeli vitáknak nincs sok értelme, azt legalább jelzik, hogy a műfajra egy bizonyos rétegnek igenis szüksége van, hiszen témát szolgáltat.

Más kérdés, hogy a Pandorum minden szinten megbukott anyagilag, így nem valószínű, hogy a trilógiatervből lesz valami. A 40 milliós költségvetésből készült film Amerikában csak 10 millió dollárt hozott, nemzetközileg pedig újabb 8 milliót. Meglepetésre még Németországban sem érdekelt sok embert a scifi, a premierje csak az aktuális német heti toplista 10. helyére volt elég, ami sajnos édeskevés. Lehet, hogy vissza kéne térni az eredeti tervekhez? Ugyanis kezdetben úgy tervezték, hogy a Pandorum költségvetése 200 ezer dollár lesz és egy elhagyatott papírgyárban veszik fel ismeretlen színészekkel - a forgatókönyv íróját lepte meg legjobban, hogy végül egy stúdió lecsapott a projektre. Végülis nem bántuk meg. De...

Klikk ide!
Klikk a képre a nagyobb változathoz
Pandorum
színes, feliratos, amerikai-német horror, 108 perc, 2009
16 éven aluliak számára nem ajánlott

rendező: Christian Alvart
forgatókönyvíró: Travis Milloy
operatőr: Wedigo von Schultzendorff
zene: Michl Britsch
producer: Paul W.S. Anderson, Jeremy Bolt, Robert Kulzer, Martin Moszkowicz

szereplők:
Dennis Quaid (Payton)
Ben Foster (Bower)
Cam Gigandet (Gallo)
Antje Traue (Nadia)
Cung Le (Manh)
Eddie Rouse (Leland)
Norman Reedus (Shepard)


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások