Fedett nyomozók dolgoznak a közösségi portálokon

Fedett nyomozók dolgoznak a közösségi portálokon

2010. március 18. 15:43, Csütörtök
Az Electronic Frontier Foundation kiderítette, hogy a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) és más hivatalok munkatársai gyakran titokban keresik fel információszerzés céljából a Facebookot, a MySpace-t, a Flickrt, a LinkedInt vagy éppen a Twittert.

Az EFF nyilvánosságra hozta az amerikai igazságügyi minisztériumnak az üggyel kapcsolatos anyagát. A tanulmány szerint a fedett nyomozók sokkal jobban végezhetik a dolgukat, mint a kollégáik, hiszen kapcsolatba léphetnek gyanúsítottakkal, informátorokkal, hozzáférhetnek titkos információkhoz és egyúttal teljes körű áttekintést kaphatnak az emberek szociális kapcsolatairól.

A dokumentum kiszivárogtatása azért keltett nagy feltűnést, mert korábban az amerikai hivatalok viszonylag visszahúzódóak voltak az interneten végzett fedett nyomozásokkal kapcsolatban. Ráadásul a szigorú szabályok is gyakran megkötik az alkalmazottak kezét. Az Internal Revenue Service (IRS) nyomozói például nem használhatnak hamis személyazonosságot az adócsalókkal kapcsolatos információk megszerzésekor. Ugyanakkor a gyerekmolesztálási vagy más súlyosabb ügyekben az FBI ügynökei már élnek a fedett nyomozás nyújtotta lehetőségekkel. Emellett szabadon alkalmazható a hagyományos online keresés is.

A szakemberek gyakran regisztrálják magukat különböző fórumokon és előszeretettel küldenek állítólagos pedofil videókra mutató hamis hivatkozásokat a feltételezett gyermekmolesztálóknak. Az, aki akár csak tévedésből is rákattint egyetlen linkre, néhány órán belül keserű meglepetésben részesülhet, amikor kopogtatnak az ajtaján.

A legnagyobb problémát a jogi akadályok jelentik. A hamis személyazonosság használatának tilalma mondjuk a Facebookon vagy a Twitteren kimondottan hátrányos érinti a nyomozókat. Ez még akkor is igaz, ha például a Facebook üzemeltetői kifejezetten előzékenyek és együttműködőek a hatóságok embereivel. A Twitter esetében viszont gyakran kell jogi útra terelni az ügyet, ami persze haladékot jelenthet a bűnözőknek. Az EFF elsősorban az IRS-t dicsérte, mivel a munkatársai számára egyértelmű és átlátható kódexet dolgozott ki arra vonatkozóan, hogy miként viselkedjenek közösségi portálokon.

A szervezet nyilvánosságra hozott egy másik anyagot is, amelyben az IRS kiképzési, illetve adócsaló-felderítő módszerei szerepelnek. Az Egyesült Államok Marshall Szolgálata és az Alkohol-, Dohány-, Lőfegyver- és Robbanóanyag-ellenes Hivatala viszont azt közölték az Electronic Frontier Foundationnel, hogy írásban nem rögzítették a munkatársaikra vonatkozó viselkedési és eljárási szabályokat.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások