1,2 millió európai munkahelyet veszélyeztet az online kalózkodás

1,2 millió európai munkahelyet veszélyeztet az online kalózkodás

2010. március 18. 15:12, Csütörtök
Elriasztó adatokat hozott nyilvánosságra a TERA Consultants nevű cég. A TERA a Nemzetközi Kereskedelmi Kamara (ICC) megbízásából készített tanulmányt, amelyben arra volt kíváncsi, hogy milyen középtávú hatásai lehetnek az internetes kalózkodásnak.

Nos, a dokumentumból kiderült, hogy 2015-ig bezárólag az európai országoknak összesen 240 milliárd eurós kárt okozhat az illegális zenei, film-, játék- és szoftvermásolatok terjesztése, amennyiben a jelenlegi folyamatok folytatódnak, illetve erősödnek. Azonban nem csak a hatalmas összeg jelenthet gondot, hanem az is, hogy az online kalóztevékenységek miatt 2015-ig várhatóan 1,2 millió ember munkahelye szűnhet meg, 250 000 csak Nagy-Britanniában.

A számok az európai uniós tagországok, a World Intellectual Property Organization (WIPO) és az Eurostat adatain alapulnak és a tanulmány készítői a legrosszabb forgatókönyvvel számoltak. "Az Európai Uniónak végre cselekednie kellene és be kellene foltoznia a meglévő jogszabályi kiskapukat" - közölte le Agnete Haaland, a Nemzetközi Színészegyesület elnöke a dokumentum bemutatóján. Az anyag megjelentetése nem véletlen. Az elmúlt hónapokban a nemzetközi zene- és filmipar egyaránt nyomást gyakorolt az Európai Unióra azért, hogy Brüsszel a jövőben szigorúbban lépjen fel a fájlcserélőkkel szemben.

A szakmai szervezetek többek között azt akarják elérni, hogy az EU kidolgozzon egy irányelvet, amely az internetszolgáltatókat tenné felelőssé a felhasználók jogsértéseiért és kötelezné a cégeket a Three Strikes Out modell, vagyis az internethozzáférés-blokkolások, illetve -korlátozások alkalmazására. Az ICC adatai szerint egyébként csak 2008-ban a filmek, televíziós sorozatok, zenék és szoftverek illegális letöltése kereken 10 milliárd eurós kárt okozott a gazdaságnak és a kalóztevékenységeknek "köszönhetően" szűnt meg a kreatív ágazatoknak több mint 185 000 munkahely.

Az illegális letöltések, a fájlcserélés és a streamingszolgáltatások egyaránt komoly fenyegetést jelentenek a szerzői jog által védett művekre. Az UNI-MEI média szakszervezet arra hívta fel a figyelmet, hogy egyre nagyobb a kreatív ágazatok kára és emiatt e szektorok szereplői kénytelenek visszafogni a befektetéseiket, ami viszont közvetlenül negatívan kihat a munkaerőpiacra. Az ICC információi alapján a kreatív ágazatokban dolgozik 14 millió európai munkavállaló, ez az európai alkalmazottak 6,5 százaléka. Ezek az emberek az európai GDP hét százalékát, 860 milliárd eurót termelnek évente.

A lobbicsoportokkal ellentétben a civil jogvédő szervezetek élesen bírálták a tanulmányt és a felmerült javaslatokat. Jim Killock, az Open Rights Group (ORG) képviselője például úgy jellemezte az összeállítást, hogy az nem több egyszerű vállalati propagandánál.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások