Sikeres cseh-német akció szoftverkalózok ellen

Sikeres cseh-német akció szoftverkalózok ellen

2010. március 31. 11:31, Szerda
Szoftverkalózokat buktattak le a német és a cseh rendőrök. Az illegális programok készítésével és terjesztésével okozott kár a Microsoft becslése szerint eléri az 5 millió eurót.

A görlitzi ügyészség vezetésével a helyi bűnügyi rendőrség és a berlini, a brandenburgi, valamint a szászországi tartományi bűnügyi hivatal a cseh bűnügyi rendőrséggel közösen az elmúlt hetekben nagy szabású razziasorozatot hajtott végre összesen 14 helyen. A nemzetközi akcióban 88 rendőr vett részt, akik a házkutatások során lefoglalták a Windows XP operációs rendszer több ezer illegális másolatát, valamint számos számítógépet, merevlemezt és más bizonyítékot.

A német és a cseh nyomozók őrizetbe vettek négy személyt, akiket azzal gyanúsítanak, hogy ők irányították, illetve szervezték éveken át azt a csoportot, amely az illegális szoftverkópiákat készítette és az interneten keresztül terjesztette. A hamis Windows XP másolatok miatt a bűnözők összesen több mint 40 000 felhasználót csaptak be, akik végig abban a hiszemben voltak, hogy eredeti operációs rendszerhez jutottak hozzá rendkívül jutányos áron.

A nyomozók másfél évvel ezelőtt figyeltek fel a bandára, mivel a megszokottnál is több hamis Windows XP-vel kapcsolatos információ érkezett be a redmondi cég termékazonosítási szolgálatához (PID). Utóbbi célja pont a hamis szoftverkópiák kiszűrése. Bármely magánszemélynek vagy kereskedőnek lehetősége van az általa gyanúsnak talált CD-t vagy DVD-t elküldenie a PID munkatársainak, akik megvizsgálják, hogy az adott termék valóban egy jogtiszta termék-e vagy sem. Mivel túlzottan sok hamis szoftver érkezett be a PID-hez, így a Microsoft próbavásárlásokat tartott több helyen is, majd büntetőfeljelentést tett.

Az ügyben a görlitzi bűnügyi rendőrség kezdett nyomozni. Kiderült, hogy egy csoport különböző online portálokon strómanok segítségével terjeszti a hamis Windows XP-ket. A terjesztésben részt vevők gyakran hamis személyigazolványokat használtak és valótlan címeket adtak meg a vásárlóknak. "Az okozott kár akkora, hogy ezt a bandát nyugodtan a szervezett bűnözők közé sorolhatjuk. Az ügy kiterjedése is azt bizonyítja, hogy a szoftverkalózkodás egy nagyon komoly probléma, amely több ezer munkahely lété veszélyezteti és ezáltal termeléscsökkenéshez vezethet. Kizárólag a fejlesztők, a kereskedők, az internetszolgáltatók és a hatóságok közös fellépésével szoríthatók vissza az illegális szoftvermásolatok és azok terjesztése. csak így védhető meg a több ezer felhasználó" - jelentette ki Joachim Rosenögger, a Microsoft kalóztevékenység elleni szakértője.

A redmondi konszern azt tanácsolja a felhasználóknak, hogy mindig megbízható kereskedőtől szerezzék be a szoftvereiket; ellenőrizzék, hogy a programhoz jár-e az eredetiséget igazoló minősítés (Certificate of Authenticity, COA); a DVD vagy CD borítója jó minőségű-e, nem tartalmaz-e rossz feliratokat és jár-e az adathordozók mellé dokumentáció és rendben van-e a licence (EULA). Szintén gyanús lehet, ha a szoftvert nem lehet regisztrálni vagy aktiválni. A legjobb, ha a bizalmatlanná vált felhasználó vagy kereskedő azonnal kapcsolatba lép telefonon, személyesen vagy e-mailen a program fejlesztőivel és továbbítja nekik az észrevételeit.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások