Ma Huateng, a kínai hálózati guru

Ma Huateng, a kínai hálózati guru

2010. április 8. 16:37, Csütörtök
Vajon milyen lehet egy olyan cégbirodalom vezetőjének lenni, amelynek több ügyfele van, mint Németország, Franciaország, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok összlakossága? Ma Huateng tudja a választ.

A szakember a Tencent óriáscég első embere, melynek jelenleg annyi ügyfele van, mint amiről a MySpace, a Twitter vagy akár a Facebook vezetői is csak álmodnak. Deng Qianting laptopján a QQ kliensprogramja fut. A fiatal nő a Guangzhouban található Dél-kínai Mezőgazdasági Egyetem hallgatója és aligha tudna megválni a népszerű szolgáltatástól, amely mellett a Twitter szinte eltörpül. "Ennek segítségével tartom a kapcsolatot a kollégáimmal és az iskolai barátaimmal. Rendkívül praktikus az egész, mivel mindenki QQ-t használ" - nyilatkozta Deng Qianting.


Ma Huateng

Ma Huateng mindössze 38 éves és aligha lepődne meg az egyetemi hallgató szavain. Ő ugyanis a QQ márkát birtokló Tencent cégcsoport vezetője. A Tencentnek tavaly év végén 523 millió (!) ügyfele és előfizetője volt, ez több mint Németország, Franciaország, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok összlakossága. Egyes becslések szerint a Tencent különböző szolgáltatásait naponta több mint 100 millióan használják. Nem csoda, hogy a vállalatot Kína legnépszerűbb cégei és legértékesebb márkái között tartják nyilván, megelőzi a China Mobile-t és a Master Kongot is.

A Tencent részvényei tavaly 215 százalékkal drágultak és globális viszonylatban az online cégek közül csak a Google és az Amazon előzi meg. A Shenzheni Egyetem Informatikai Karát 1998-ban elvégző Ma Huateng közvetlenül a diploma megszerzése után kezdte el kiépíteni a vállalatbirodalmát. Egy évvel később már kész volt a QQ első verziója, ami gyakorlatilag az ICQ másolata - erre utalt az eredeti QICQ név is. Igaz ez Kínában szinte senkit sem érdekelt. Az AOL 2000-ben pert indított Ma Huateng ellen és meg is nyerte az eljárást, a kínai sikersztorit azonban már nem lehetett feltartóztatni.

"Önmagában valakinek vagy valaminek a lemásolása nem tehet minket naggyá. A siker titka, hogy egy jó ötletet a helyi viszonyokra ültessünk át és a saját régiónkra fejlesszünk ki" - nyilatkozta a 38 éves cégvezető. A Tencent tulajdonában van a QQ mellett egy hírportál, számos blog, videoplatform, egy MySpacere hasonlító közösségi hálózat, több aukciós portál, e-mail és online játék szolgáltató. Az ambíciózus tervek között szerepel egy olyan játékoldal létrehozása, amelyen egyszerre akár több 100 000-en is játszhatnak. A fejlesztések költségeit a készülő honlap értékesítendő reklámfelületeiből finanszíroznák.

A Tencent tavaly nyereséges évet zárt, adózott nyeresége elérte a 12,4 milliárd jüant, ami átszámítva 1,3 milliárd euró. Ma Huateng jelenleg a világ 522. leggazdagabb embere, a magánvagyonát 1,4 milliárd dollárra becsülik. A fiatal szakember visszahúzódóan él, kerüli a nyilvánosságot és nem kérkedik sem a pénzével, sem a hatalmával. Ennek ellenére a Barron's magazin nemrég beválasztotta a világ 30 vezető vezérigazgatója közé, míg az Asiamoney tavaly decemberben az Ázsia legjobb cégvezetője címmel tüntette ki. Ugyan a Tencent részvényeinek egyharmada 2001 óta a Naspers dél-afrikai médiavállalat birtokában van, de Ma Huateng továbbra is teljes ellenőrzése alatt tartja az óriáscéget.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások