Bloggerek a cenzúra ellen

Bloggerek a cenzúra ellen

2010. április 19. 22:20, Hétfő
Világszerte egyre több országban próbálják meg a kormányok ellenőrizni a világhálót. A szabad véleménynyilvánítást akadályozó intézkedések ellen leggyakrabban a bloggerek emelik fel a szavukat.

A re:publica 2010 konferencián a hollandiai száműzetésben élő Sami Ben Gharbia tunéziai blogger-újságíró számolt be a tapasztalatairól. Ben Gharbia a Global Voices Online nemzetközi polgárjogi szervezet munkatársaként dolgozik és fő szakterülete a nemzetközi bloggerközösség életének nyomon követése. A munkája során kiemelt figyelmet fordít a sajtószabadságot korlátozó államokban élő kollégáira. A Threatened Voices nevű szolgáltatásnak köszönhetően bárki valós időben követheti nyomon, hogy melyik országban éppen hány bloggert tartanak börtönben vagy száműztek.

A hatóságok világszerte előszeretettel alkalmaznak számos eszközt a számukra nem tetsző vélemények elhallgattatására. Ezek között van az adott oldal betiltása vagy az ahhoz, illetve az egyes tartalmakhoz való hozzáférések blokkolása. Tunézia többek között megakadályozza a bizonyos tartalmú e-mailek továbbítását, de előfordul, hogy manipulálja az elektronikus leveleket. De előfordultak érdekesebb esetek is. Egy hírlevélből például tudatosan és szisztematikusan kiszűrték a "nem megfelelő" politikai híreket és azok helyén férfiasságnagyobbító kezelésekkel kapcsolatos reklámokat helyeztek el.

A tartalomcserék módszerével akkor is előszeretettel élnek a hatóságok, ha bezáratnak egy blogot. Aki meg szeretné látogatni az egyik letartóztatott iráni aktivistanő honlapját, az egy barátságosan mosolygó lány fotójával találkozhat a begépelt címen. A Ligue Tunisienne des Droits de l'Homme (LTDH) nevű emberjogi portál korábban arab, angol és francia nyelven is elérhető, ma már azonban kizárólag kínai nyelvű (!) anyagok jelennek meg rajta. A Conseil National pour les Libertés en Tunisie (CNLT) hivatalos honlapján pedig a tartalmak helyett kizárólag reklámok láthatók.

Amennyiben egy kormányt támadó oldal szerverei külföldön találhatók, nem ritka, hogy hacker- vagy DDOS-támadást indítanak ellenük. Jó példa erre a mianmari (burmai) vezetés 2007 szeptemberi akciója. A másik megoldás a blogger elhallgattatására, ha letartóztatják és börtönbe vetik őket. Ezzel párhuzamosan pedig kialakítható a félelem légköre. Nem csoda, hogy sokan inkább vagy különböző okokra (egészségügyi, családi stb.) hivatkozva felhagynak a tevékenységükkel vagy pedig öncenzúrát vállalnak.

A legegyszerűbb védekezési lehetőség a bloggerek számára, ha szüneteltetik a tevékenységüket vagy egy új oldalt indítanak, amelyről a régi tartalmak továbbra is elérhetők maradnak. Szintén szóba jöhet a virtuális száműzetés mondjuk a Facebook rendszerébe vagy a saját anyagok más blogján való megjelentetése. A legérdekesebb megoldást az egyik felhasználó alkalmazta: a Zine El Abidine Ben Ali tunéziai elnök palotájáról készült fotókat látta el kiegészítő információkkal, majd azok a képekkel együtt felkerültek a Google Earth rendszerébe. A macska-egér játék tehát folytatódik, váltakozó sikerrel.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások