Brutális okostelefonok jöhetnek

Brutális okostelefonok jöhetnek

2010. július 13. 15:38, Kedd
Optimista előrejelzés kapcsán kerültek képbe a jövő okostelefonjai, amelyek eszerint teraflopos teljesítmény vonultathatnak majd fel, miközben minden egyéb szegmensben is további erősödés várható.

Jack Dongarra, a Tennessee Egyetem kutatóközpontjának igazgatója nemrég egy interjúban ismertette jövőképét, amelynek alapgondolata a mostanában többször megkérdőjelezett Moore-törvény továbbélése. Dacára az egyre szaporodó kételyeknek, negatív jóslatoknak, valamint a most már gyakrabban jelentkező gyártástechnológiai gondoknak, a szakember nem lát különösebb törésvonalat a közeljövőben ezen a téren.

Az eredeti Moore-törvény ugyebár a chiptechnológia terén elért teljesítmény megduplázását írja elő minden második évre. Számos kutató egyetért azonban abban, hogy ez a szilíciumra alapozott technológia esetében már nem lesz sokáig tartható, valamilyen új anyagot kell találni, amely megfelelő módon helyettesítheti a hetvenes és nyolcvanas évek forradalmát (is) lehetővé tévő építőelemet, és biztosíthatja a további fejlődést. Dongarra viszont úgy véli, hogy ezen a téren mégsem lesznek nagy gondok, ennek eredményeként pedig az okostelefonok esetében a teraflopos tartományt is elérhetőnek tartja, amely ma még leginkább a szuperszámítógépek birodalmába tartozik.

Példaként említi, hogy 15 évvel ezelőtt kizárólag a szuperszámítógépek tudtak elérni olyan teljesítményt, amely ma már akár a netbookokban is megtalálható. Ennek megfelelően 2020-ra a Top500 listára felférő monstrumok mindegyike a petaflopos tartományban lesz megtalálható, a mobiltelefonok teljesítménye teraflopban lesz mérhető, a laptopok pedig ennél tízszer nagyobb sebességet érhetnek el. Kutatók dolgoznak majd azon, hogy megalkossák az első exaflopos erőművet, illetve, hogy kidolgozzák a zettaflopos utódok elméleti alapjait. A hordozható konzolok és egyéb kütyük terén mások hasonló kijelentéseket tettek, így például az Imagination Technologies egyik szakértője szerint alig néhány év alatt elérhetik a PS3 jelenlegi teljesítményét (kérdés, hogy a megfelelő kijelző hiányában ez mit szolgál majd ki).

A fejlődés üteme eszerint az elkövetkező 10 évben mindenképpen tartható lesz, az viszont nagy dilemma, hogy a szoftveres oldalon ezt mi követi majd. A szoftverfejlesztők valószínűleg megtalálják majd az indokot ezen specifikációk szükségességéhez, bár az is lehet, hogy erre a számítási felhők elterjedési miatt nem is lesz akkora igény.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások