Még nem alakult ki az európai e-könyv piac

Még nem alakult ki az európai e-könyv piac

2010. augusztus 6. 17:27, Péntek
Miközben a tengerentúlon folyamatosan nőnek az elektronikus könyveladások, a kontinensünkön még nem beszélhetünk meghatározó e-könyv piacról. Az igazi fordulópontot az idei karácsony jelentheti.

Az Association of American Publishers (AAP) nevű szervezet jelentése alapján csak tavaly 313 millió dolláros forgalmat generáltak az elektronikus könyvek és a piac folyamatosan növekszik. Az idei esztendő végére ez az összeg megnégyszereződhet. Az AAP számításai szerint májusban a tengerentúlon 100 kiadványból 8,48 volt elektronikus, ami a 2009-as 2,89 százalékos értékhez képest mindenképpen komoly előrelépés. Csak az Amazon több mint 630 000 angol nyelvű művet kínál eladásra, míg a Kindle platformhoz jelenleg 1,8 millió e-könyv érhető el. A The New York Times tudósítói azt prognosztizálták, hogy tíz éven belül már csak az eladott alkotásoknak kevesebb, mint az egynegyede lesz nyomtatott mű.

Az európai szakmai szervezetek és kereskedők ilyen adatokról egyelőre csak álmodhatnak. Az ok egyszerű: az európai e-könyv piac még nem alakult ki, a felhasználók is kicsit komótosabban reagálnak a fejleményekre. A Libreka német portálon idén márciusban csupán 26 000, többségében PDF formátumú könyvet lehetett letölteni. A többit EPUB formátumban jelentették meg és digitális másolásvédelemmel vagy vízjellel látták el. A kereskedők azonban bizakodóak.

Ausztriában a Thalia a legnagyobb e-könyv platform, amelynél összesen 57 000 német és angol nyelvű alkotás, valamint a két könyvolvasó vásárolható meg. Konkrét eladási adatokat Josef Pretzl, a Thalia ügyvezetője és más forgalmazó sem nevezett meg, s ez nem véletlen. Az érdeklődés még csekély, mivel egyelőre kevés a tartalom és a jelenleg kapható e-könyv olvasók sem elég vonzóak az átlagemberek számára. A legtöbb készülékből számos funkció hiányzik, sok közülük nem alkalmas például az internetezésre. Az áttörést az iPad és más újabb modellek hozhatják el.

Rüdiger Wischenbart újságíró és tanácsadó szerint azonban a legnagyobb probléma nem szakmai, hanem jogi. A kiadók ugyanis ahelyett, hogy felkészültek volna a korszakváltásra, inkább a Google-lel és a kalózokkal foglalkoztak, mert tartottak a webes konszerntől és a szerzői jogsértésektől. Eközben pedig megfeledkeztek a fejlesztésekről. Pedig már most elég használható könyvolvasó kapható a piacon és az Egyesült Államok példája mutatja, hogy az elektronikus könyvek kiadása, illetve terjesztése a gyakorlatban is működik.

Az európai felhasználók egyébként kivárnak. Pretzl elmondta, hogy a megkérdezett embereknek csak az egyharmada akar a következő 3 évben e-könyv olvasót vásárolni. A helyzet azonban a következő néhány hónapban drasztikusan megváltozhat, hiszen a kiadók felismerték az új piacban rejlő üzleti lehetőségeket. Németországban két óriás, a Random House és a Holtzbrinck már szabályos e-könyv offenzívát indított. A cégek egyúttal bejelentették, hogy egy közös terjesztési platformot is létrehoznak.

Magyarországon hasonló a helyzet, mint Ausztriában és Németországban. Számos elektronikus könyv és olvasókészülék kapható, igaz utóbbiak ára meglehetősen borsos. A felhasználók számára hasznos tájékozódási pont az e-konyv.lap.hu, a koobe.hu, az ekönyvcentrum.hu és az akonyv.hu.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások