Pár kitartó ország nem hajlandó behódolni az Avatarnak

Pár kitartó ország nem hajlandó behódolni az Avatarnak

2010. szeptember 17. 00:50, Péntek
James Cameron scifije leigázta az egész világot, és majdnem minden csúcsot megdöntött. Azonban pár ország ellenállt, s nem hódolt be az Avatar előtt.

Hányszor láttad az Avatart?
Még nem láttam.
Csak egyszer.
Megnéztem két-háromszor.
Legalább négyszer
Összegezzünk. Az Avatar minden idők legsikeresebb filmje a bevételeket tekintve: ez mind Amerikára, mind az Amerikán kívüli országok összességére igaz. A siker kulcsa viszont nem a 759 millió dolláros amerikai bevételrekord volt, hanem a 2 milliárd dollár fölötti nemzetközi aratás. Sok holllywoodi filmre igaz, hogy bevételének 60-70%-át szerzi Amerikában, de az átlagos eloszlás csak 50-50%-os. Azonban az Avatar összbevételének mindössze 27,5%-a generálódott a hazájában, a többi 72,5% külföldön.


Amerikában az Avatar sikere hasonlított a Titanic diadalútjához, ugyanis nem arról volt szó, hogy a közönség már az első napokon meg akarta volna nézni a filmet. Az Avatar december premierhétvégéjén Amerikában "mindössze" 77 millió dollár bevételre tett szert, s ez csak a tavalyi év ötödik legjobb nyitóhétvégéjének számított olyan filmek mögött, mint az Alkonyat 2, a Harry Potter 6, a Transformers 2 és az X-Men kezdetek: Farkas. Az Avatar sikere valójában abban rejlett Amerikában és szinte minden országban, hogy hétről-hétre minimális mértékben csökkent csak a nézőszáma, sokan újranézték a filmet, mások pedig rengeteg embernek ajánlották a megtekintését.

A 750 milliós amerikai kasszarobbantás mellett a nemzetközi tortából több ország is 100 milliós szeletet harapott ki. Kína például 182 milliósat, Franciaország (és volt gyarmatai) 158 milliósat, a németek 142 milliósat, Oroszország 112 milliósat, Dél-Korea 105, az Egyesült Királyság 144 milliósat, míg Japán 163 milliósat. Kell-e mondanunk, hogy Magyarországon is bevételrekordot döntöttek a Kékek, június végéig 1 687 145 580 forintot fizettek ki az itthon mozizók az Avatar-jegyekért, s így az összbevétel alig maradt el a 8 millió dollártól. (Mindez nagyjából 1 millió 200 ezer nézőt feltételez.)


A fenti országok zömében és az általunk nem említettekben is természetesen az Avatar vált minden idők legtöbb bevételt hozó filmjévé, azonban James Cameron scifije többek között Franciaországban és Törökországban leküzdhetetlen akadályokba ütközött. A franciáknál a 2008-as, nálunk tavaly bemutatott Isten hozott az isten háta mögött (Bienvenue chez les Ch'tis) című hazai komédia 193 millió dolláros sikerét nem fenyegette James Cameron filmje a maga 158 milliós bevételével. A törököknél pedig líráról átszámítva a 17 millió dollárig jutó Avatart, a Recep Ivedik című Togan Gökbakar-komédia második része előzte meg (22 millió dollár).

Ugyancsak képtelen volt csúcsra jutni az Avatar Japánban, egy újabb országban, ahol a nagyon népszerűek a hazai gyártású filmek - egyáltalán nem meglepő, hogy egy japán animációs film pipálta le a scifit. A 164 millió dollárt összegyűjtő Avatar ugyan 2009-ben könnyedén előzte meg az éves összesítésben második Rookies: Sotsugyo című sportfilmet (88 millió dollár), de két korábbi Miyazaki-remekművel már nem bírt. Egyrészt a 2008-as Ponyo a tengerparti sziklán (Gake no ue no Ponyo - Ponyo on a Cliff) 164,5 milliója, másrészt pedig A vándorló palota (Hauru no ugoku shiro - Howl's Moving Castle) 190 milliós gigantikus eredménye előtt hódolt be Cameron alkotása.


Az Avatarra immúnis országok között még ott van Svédország, ahol a 2008-as Mamma Mia! 25 millió dolláros bevételi rekordja csak álom maradt a 22 milliós Avatar előtt, s ugyanez volt a helyzet Norvégiában is. (Érdekes módon 2009. végéig az angoloknál is az Abba-musical számított uralkodónak a 132 millió dolláros teljesítményével, azonban az Avatar 144 millióig jutott el.) Tajvanon azonban érdekes módon a 2009-es filmek közül is majdnem legyőzőre talált az Avatar, hiszen Roland Emmerich katasztrófafilmje, a 2012 alig pár százezer dollárral maradt alul (13,6 kontra 13,4 millió dollár.)


Az Avatar leggyengébben talán Dél-Amerikába teljesített, ahol a BoxOfficeMojo adatai szerint akadt olyan ország is, ahol a 2009-es év filmjei közül mindössze a hatodik helyen végzett (5 millió dollár). Venezueláról van szó, ahol, mint a földrészen szinte mindenhol, a Jégkorszak harmadik része volt kirobbanó siker (11 millió dollár), de a Fox animációs filmje Uruguay-ban és Peruban is az Avatar nyakában lihegett.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások